avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate rucanas

Activitate rucanas

Multumesc pentru raspuns.Ma voi adresa unui avocat sa vedem ce se poate face.
Am gasit pe Facebook o adresa Italia ,zona Padova .E posibil sa fie citat acolo?
Am mers la un alt notar si recomandarea acestuia a fost aceeasi,sa ma adresez instantei.
Ce este de facut in aceasta situatie?
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in luarea unei decizii privind dezbaterea succesiunii in urma decesului parintilor.
Suntem 2 frati dar fratele meu a plecat din tara in 2000 si nu a mai venit niciodata de atunci.
Mama a decedat in 2012 si tata in februarie 2017. La decesul mamei ,tata a sunat si l-a rugat sa vina ca ii plateste el biletul de avion dus-intors dar a refuzat si a afirmat ca nu va mai reveni niciodata.
Cu 2 zile inainte de decesul tatei am vorbit cu el si i-am comunicat ca ne asteptam sa se intample in orice moment decesul si ca am disponibilitatea sa ii platesc eu biletul de avion dus-intors ca poate mai apuca sa il prinda in viata, dar din nou a refuzat justificand ca nu poate pt ca are actele expirate de 5 ani si ca nu are bani sa se duca la consulat sa isi faca acte. La o luna dupa decesul tatalui meu am fost invitata telefonic la un birou notarial pentru dezbaterea succesiunii.
Am explicat la notariat situatia si domunul notar a zis ca nu poate fi citat in Italia si ca solutia este sa ma adresez instantei.
Problema este ca daca ma adresez instantei toate cheltuielile trebuie sa le suport tot eu si la final apartamentul mostenit va ramane tot in coada de peste nefiind nici al meu nici al lui .In cazul in care merg in instanta judecatorul poate decide evaluarea apartamentului si modalitatea prin care sa ii dau eu partea lui financiara si sa treaca apartamentul in proprietatea mea ? Care ar fi cea mai buna solutie ?
Va multumesc.
Multumesc mult.In cazul acesta o sa merg la un alt notar si sper sa procedeze asa cum m-ati indrumat.O zi buna va doresc.
Buna ziua

In data de 02.03.2011 mama mea a decedat
De drept suntem 2 mostenitori eu si fratele meu ,numai ca despre acesta nu mai am nici o informatie de 3 ani de cand a plecat in Italia.
Nu stiu de unde sa il gasesc.
Cum pot face succesiunea in aceasta situatie.
Va rog daca puteti sa ma indrumati deoarece l-a notariat au spus ca trebuie sa fim amandoi.
Va multumesc mult.