avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate maria69

Activitate maria69

Vă rog foarte mult să mă ajutaţi. La scoaterea din evidenţă a cerealelor degradate
colectez tva-ul sau aplic măsurile de simplificare cf.art.160 lit.c. din Cod fiscal.
Am un proces verbal de declasare cereale degradate trebuie să tratez ca o livrare de bunuri deoarece nu se face dovada ca bunurile au fost distruse.Societatea
este plătitoare de tva .Trebuie să întocmesc autofactura pentru TVA şi dacă se
aplică taxare inversă cf.art.160 lit.c din Codul fiscal?Cum se face autofactura
la furnizor şi la cumpărător trece denumirea firmei la fel şi într-un singur exemplar,
este cumva model?
Răspuns la discuția DECONT TVA
Mulţumesc mult pentru răspuns. În Ordinul 3665 din 22 decembrie 2011 decont TVA,
la rândul 26 scrie că nu este obligatorie înscrierea în decont a sumelor care nu sunt incluse
în baza impozabilă.Acest lucru înseamnă că nu este obligatorie raportarea achiziţiilor scutite de TVA?
Discuție DECONT TVA
În decont TVA rd.26 achiziţii de bunuri şi servicii scutite de taxa trecem şi operaţiunile de asigurare.ªi atunci înregistrez operaţiunea respectivă dacă nu am
primit factură numai poliţă de asigurare?
Muţumesc Simona pentru ajutor.Am găsit Ordinul 3055.
Mulţumesc mult pentru răspuns, aşa am făcut şi eu.Dar ce fac dacă durata de amortizare
a clădirii s-a finalizat.Întrebarea mea este calculez sau nu amortizare dacă mijlocul fix
nu mai are durată de amortizare?
Am făcut o reevaluare la clădiri,majoritatea dintre ele erau amortizate integral.
Amortizarea se mai calculează la valoarea reevaluată ?