Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA scoatere din evidenta cereale degradate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

scoatere din evidenta cereale degradate

Am un proces verbal de declasare cereale degradate trebuie să tratez ca o livrare de bunuri deoarece nu se face dovada ca bunurile au fost distruse.Societatea
este plătitoare de tva .Trebuie să întocmesc autofactura pentru TVA şi dacă se
aplică taxare inversă cf.art.160 lit.c din Codul fiscal?Cum se face autofactura
la furnizor şi la cumpărător trece denumirea firmei la fel şi într-un singur exemplar,
este cumva model?
Vă rog foarte mult să mă ajutaţi. La scoaterea din evidenţă a cerealelor degradate
colectez tva-ul sau aplic măsurile de simplificare cf.art.160 lit.c. din Cod fiscal.
maria69, utilizator