avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA scoatere din evidenta cereale degradate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

scoatere din evidenta cereale degradate

Am un proces verbal de declasare cereale degradate trebuie să tratez ca o livrare de bunuri deoarece nu se face dovada ca bunurile au fost distruse.Societatea
este plătitoare de tva .Trebuie să întocmesc autofactura pentru TVA şi dacă se
aplică taxare inversă cf.art.160 lit.c din Codul fiscal?Cum se face autofactura
la furnizor şi la cumpărător trece denumirea firmei la fel şi într-un singur exemplar,
este cumva model?
Cel mai recent răspuns: maria69 , utilizator 10:47, 11 Mai 2012
Vă rog foarte mult să mă ajutaţi. La scoaterea din evidenţă a cerealelor degradate
colectez tva-ul sau aplic măsurile de simplificare cf.art.160 lit.c. din Cod fiscal.
Ultima modificare: Vineri, 11 Mai 2012
maria69, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca e in reorganizare se factureaza fara tva? OANA GORAN OANA GORAN am primit o instiintare de la o sc ca se afla in reorganizare si ca trebuie sa le facturez fara tva ? dc?:stunned: stie cineva unde scrie treaba asta? ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa-decont tva LAZAROVICI ALINA LAZAROVICI ALINA Am si eu o intrebare, facturile cu taxare inversa la ce rand se trece in decontul de TVA. Am si furnizori care sunt in insloventa si-mi emit facturi cu taxare ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie anaf StilmarConfectii StilmarConfectii Intreprind.familiala, atinge pragul de 220000 lei in anul 2012,ptr a deveni platitor de tva.Nu stie, nu se inregistreaza si nici nu primeste notificare ptr ... (vezi toată discuția)