Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluarea clãdirilor amortizate integral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluarea clãdirilor amortizate integral

Am făcut o reevaluare la clădiri,majoritatea dintre ele erau amortizate integral.
Amortizarea se mai calculează la valoarea reevaluată ?
In urma reevaluarii aveti o noua valoare a acestor cladiri.
Amortizarea incepe de la 0 (zero) pe o noua perioada de utilizare.
Banuiesc ca valoarea din reevaluare este mai mare decat costul net ( pret achizitie - amortizare).

Asa ca veti elimina amortizarea existenta:

2811 = 212

Diferenta pozitiva din reevaluare o veti trece pe rezerve din evaluare, analitic distinct:

212 “Construcţii” = 105 “Rezerve din reevaluări”

Conform OMFP 3055/2009, închiderea contului 105 (Rezerve din reevaluări) se face prin creditarea contului 1065 (Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare):

respectiv:

105 “Rezerve din reevaluări” = 1065 “Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare”

www.avocatnet.ro/content/for...
Cornelia Tulpan, Contabil
Mulţumesc mult pentru răspuns, aşa am făcut şi eu.Dar ce fac dacă durata de amortizare
a clădirii s-a finalizat.Întrebarea mea este calculez sau nu amortizare dacă mijlocul fix
nu mai are durată de amortizare?
pct 121 din Ordin 3055:
(3) Daca o imobilizare corporala complet amortizata mai poate fi folosita, cu ocazia
reevaluarii acesteia i se stabileste o noua valoare si o noua durata de utilizare economica,
corespunzatoare perioadei estimate a se folosi în continuare.

Atentie insa, amortizarea valorii reevaluate in cazul dvoastra este element asimilat veniturilor, cf pct 12 din Norme:
Exemple de elemente similare veniturilor
- rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) şi alin. (5^1) din Codul fiscal;

art 22 (5^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizării fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate şi/sau casate, se impozitează concomitent cu deducerea amortizării fiscale, respectiv la momentul scăderii din gestiune a acestor mijloace fixe, după caz.
Muţumesc Simona pentru ajutor.Am găsit Ordinul 3055.
In primul rand tin sa mentionez ca sunt o MICROINTREPRINDERE si platesc impozit pe venit.

Am 2 situatii :
1. O baraca a fost reevaluata in 2011 de la 5051 lei, valoare amortizata integral de acea data, la 19.870 lei. Am operat in contabilitate :
2812 = 212 5051 si
212 = 105 19870
Initial, baraca a avut 10 ani durata de functionare. In noua situatie cand valoarea s-a schimbat, in cat timp ar trebui s-o amortizez ?

2. In actul de vanz cump baraca a fost achizitionata cu o platforma betonata separat in valoare de 2048 lei, care la vremea achizitiei se incadra la 30 de ani durata de functionare. In 2011, in urma reevaluarii s-a stabilit o noua valoare de 2050 lei.Diferenta lui peste. Nu stiu daca am calculat si inregistrat bine :
- indice de reevaluare 2050/2048.08 = 1,00093%
- val mijl fix actualizata 2048,08 x 1,00093 = 2050
- val amortiz.cum actualizata 1202,08 x 1,00093 = 1203
- dif dintre val cont din reevaluare 2050 - 2048,08 = 1,92
- dif.dintre amortiz actualizata 1203 - 1202,08 = 0.92
212 = 105 1
212 = 2812 0,92
In anul 2014 s-a facut din nou reevaluarea acestor mij lfixe. Baraca nu si-a schimbat valoarea, in schimb platforma a ajuns la valoarea de 2116 lei. Intre timp am amortizat 190,05.Astfel ca am facut urmatoarele inregistrari :
2812 = 212 190,05
212 = 105 256,05.
Intrebari :
1. Baraca, daca initial, pana la reevaluare fusese amortizata integral trebuie sa-i calculez amortizari tot pe 10 ani ?
2. Inregistrarile in contabilitate considerati ca sunt corecte ? ... sau nu ?
3. In cazul platformei, intrucat este vorba de valori atat de mici, trebuie sa amortizez pe inca 30 de ani (achizitia s-a facut in 1999) ?
4. Ce implicatii au diferentele din reevaluare tinand seama de statutul meu de microintreprindere ?
Va multumesc anticipat.