avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate pasg

Activitate pasg

Buna seara!Sora mea a fost calcata pe trecerea de pietoni de un individ.... a stat in spital desfigurata,operatii, a urmat procesul in urma caruia acest individ trebuie sa ii dea niste bani.Acesta nu are nimic pe numele lui sau daca a avut nu mai are acum .Are sotie si copil minor.
Cine si cum il obliga sa ii dea banii?
Daca sora merge la executorul judecatoresc ce ii poate face acesta daca respectivul nu are nimic pe numele lui si nici nu munceste ?V-a sta linistit sau il poate trimite la inchisoare?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Factura mare apa
Si daca ia apometru la control?(indexul luat de angajat e bun ) nu e in favoarea lor sa zica ca e bun?
Răspuns la discuția Factura mare apa
Da,calculul este corect.Contest faptul ca nu aveam cum sa consumam atata apa nici daca am fi lasat vreun robinet sa curga continuu.
Buna dimineata!Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Locuiesc intr-un sat cu canalizare de la o firma privata.De unde plateam cam 60 lei, luna trecuta am platit 170lei iar in aceasta luna a venit factura 280 lei.pierderi de apa nu cred ca sunt (Cand nu folosim apa apometru nu inregistreaza) , citirea a fost buna ...,noi nu folosim apa decat la spalat vase ,dus si masina de spalat (Avem si fantana in curte) dar si acum o luna si luna aceasta a u fost avarii la 2 metri de noi tasnea apa din pamant,era o teava sparta (noi suntem ultimii pe aceasta conducta) si banuim ca tot aerul vine la noi si este inregistrat de apometru ....sau ceva de genu.. nu prea ma pricep...vecinii care folosesc apa la fel ca noi platesc pana la 100 lei lunar ...Am vorbit cu proprietarul firmei si nu am primit pana acum niciun raspuns ,azi am sunat la protectia consumatorului si ne-au spus sa mergem la dansii cu contractul (adica un drum la oras la 60 km).In speranta ca m-am facut cat de cat inteleasa va multumesc anticipat pentru raspuns.