Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna seara!Sora mea a fost calcata pe trecerea de pietoni de un individ.... a stat in spital desfigurata,operatii, a urmat procesul in urma caruia acest individ trebuie sa ii dea niste bani.Acesta nu are nimic pe numele lui sau daca a avut nu mai are acum .Are sotie si copil minor.
Cine si cum il obliga sa ii dea banii?
Daca sora merge la executorul judecatoresc ce ii poate face acesta daca respectivul nu are nimic pe numele lui si nici nu munceste ?V-a sta linistit sau il poate trimite la inchisoare?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cu regret exista numeroase situatii in care desi exista titlu executoriu,creditorul nu poate sa il materializeze,ca urmare a unor situatii reale de stare de insolvabilitate sau aceasta stare este invocata in urma unor acte/actiuni frauduloase exercitate intentionat si premeditat de catre debitori
In cursul procesului ar fi trebuit sa fie chemata ca parte in proces si firma care a emis asigurarea RCA. Firma platea despagubirile, constand in rambursarea cheltuielilor cu spitalizarea, ingrijiri medicale, precum si daune morale.
Suma era consistenta si putea asigura fara grija recuperarea medicalo-psihologica.