avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTYNA

Activitate CRISTYNA

Buna ziua. Am si eu o problema care imi da batai de cap de cateva zile. Am avut un control fiscal la firma la care lucrez si in urma controluli s-a constatat ca s-a stabilit suplimentar TVA, adica au diminuat TVA dedus cu suma de 4026 lei, nu s-au ievidentiat niste cheltuieli nedeductibile iar in evidentele contabile mai vechi s-a descoperit o inreg contabila eronata aferenta productiei obtinute si vandute.Adica, firma are ca domeniu de activitate productia si fostul contabil a inreg intr-o luna 345=711 174993 si a facut si o nota contabila 711=345 174993, soldul contului 711 ramanand cu zero in acest caz, iar la veniturile din vanzari are un rulaj de doar 1900 lei. Acum in urma controlului mi se cere sa inregistrez in evidenta contabila veniturile din variatia stocurilor si cheltuielile nedeductibile. problema e ca nu stiu cum sa inreg veniturile din variatia stocurilor fara sa imi afecteze activitatea curenta. Iar cheltuielile nedeductibile fiscal nu se evidentiaza doar in registrul de evidenta fiscala? Va rog sa ma lamuriti daca puteti, este primul control fiscal pe care l-am avut si vad ca m-au bagat in ceata. :(
Am si eu o problema. la firma la care lucrez urmeaza sa se duca in Spania cei doi asociati, dintre care unul este administrator, iar celalalt este doar asociat fara contract de munca, si eu nu stiu exact daca am dreptul sa le decontez cheltuielile de transport si diurna externa pe durata deplasarii, si ce sume pot sa decontez.
mentionez ca ei merg pt a semna contracte, noi avem o firma care produce case de lemn si colaboram cu o firma din Spania, si acum trebuie sa le asiguram si montajul caselor. de asemenea va merge si o echipa pt montaj, angajati din cadrul firmei: pt ei ce suma se da ca si diurna pe zi in Spania. poate cineva sa ma lamureasca????:( am citit o lege cu deplasarile externe, dar nu sunt prea lamurita si nu am mai avut astfel de cazuri. va multumeac!!!!