Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inreg contabile in urma controlului fiscal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inreg contabile in urma controlului fiscal

Buna ziua. Am si eu o problema care imi da batai de cap de cateva zile. Am avut un control fiscal la firma la care lucrez si in urma controluli s-a constatat ca s-a stabilit suplimentar TVA, adica au diminuat TVA dedus cu suma de 4026 lei, nu s-au ievidentiat niste cheltuieli nedeductibile iar in evidentele contabile mai vechi s-a descoperit o inreg contabila eronata aferenta productiei obtinute si vandute.Adica, firma are ca domeniu de activitate productia si fostul contabil a inreg intr-o luna 345=711 174993 si a facut si o nota contabila 711=345 174993, soldul contului 711 ramanand cu zero in acest caz, iar la veniturile din vanzari are un rulaj de doar 1900 lei. Acum in urma controlului mi se cere sa inregistrez in evidenta contabila veniturile din variatia stocurilor si cheltuielile nedeductibile. problema e ca nu stiu cum sa inreg veniturile din variatia stocurilor fara sa imi afecteze activitatea curenta. Iar cheltuielile nedeductibile fiscal nu se evidentiaza doar in registrul de evidenta fiscala? Va rog sa ma lamuriti daca puteti, este primul control fiscal pe care l-am avut si vad ca m-au bagat in ceata. :(
De ce nu contestati decizia de impunere, raportul de inspectie fiscala , daca vi se par nefiresti constatarile.
- TVA suplimentar stabilit in urma controlului fiscal :
6581 = 4481 4026
- daca am inteles bine s-a inregistrat raportul de productie 345 = 711 174993, decarcarea gestiunii de produse finite corect era 711 = 345 1900, si inchiderea contului 711= 121 173093, impozit pe profit suplimentar 16%173093=27695
-Daca constatarea are loc in acelas an in care s-a produs eroarea, corectarea se face pe baza rezultatului curent.regularizarea impozitului pe profit se face pe cumulat in trim in care s-a constatat eroarea cu consecintele fiscale de rigoare.
-Corectarea erorilor din anii anteriori se face pe seama rezultatului reportat 1174,,Rezultatul reportat provenit din corectareaorilor contabile,,
1174 = 441 impozit pe profit suplimentar

Veniturile din vanzari (probabil 701) sunt la pretul de vanzare, iar productia trebuie sa fie la cost efectiv, inregistrata pe seama calculatiei costurilor. Stocul de produse finite (daca este ) se regaseste in contul 345 si 711 la cost efectiv. Asa ca nu are cum sa descarce productia la valoare de 1900 , valoare ce reprezinta venituri din vanzari ci la o alta valoare ce reprezinta costul efectiv al productiei vandute.(711=345).........
dodepopa a scris:

Veniturile din vanzari (probabil 701) sunt la pretul de vanzare, iar productia trebuie sa fie la cost efectiv, inregistrata pe seama calculatiei costurilor. Stocul de produse finite (daca este ) se regaseste in contul 345 si 711 la cost efectiv. Asa ca nu are cum sa descarce productia la valoare de 1900 , valoare ce reprezinta venituri din vanzari ci la o alta valoare ce reprezinta costul efectiv al productiei vandute.(711=345).........

Da! Pentru a avea un raspuns Cristyna trebuie sa dea mai multe detalii.I-mi pare rau ca m-am grabit cu raspunsul.
As profita de ocazie pentru a va cere parerea in legatura tot cu raportul de productie:
-productie produse de cofetarie, din reteta de fabricatie i-mi rezulta un cost de productie sa zicem de 10 lei/um, iar eu vand produsul la 10+x lei/um(pret prestabilit) este obligatoriu sa fac :
% = 711
345 10
348 x
sau pot inregistra pur si simplu 345=711 10+x deci la pret de livrare si descarcarea gestiunii tot la pret de livrare.
Va multumesc!