avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate staicumariuss1

Activitate staicumariuss1

Multumesc!
Buna ziua ! Se poate descarca de undeva o copie a cuponului de alocatie ?
multumesc
Dar vi se pare corect ce au facut?
Daca ati citit textele de mai sus bine inteles .
Deci la scara 1 se citeste indexul de la bransament si apoi se imparte in functie de cati membri locuiesc in locuiesc in fiecare apartament cum ati spus dumneavoastra .
Dar la scara 2 in care locuiesc nu s-a montat apometru la bransament si in timp ce ceilalti locatari plateau la pausal , eu plateam dupa index .Acum decand s-a montat la scara 1 au spus ca vor factura cum v-am detaliat mai sus dar in schimb ei au facturat la pausal fiindca nu exista contoar la scara.
Acesta ar fi motivul pentru care vreau sa anulez factura ca m-au trecut din nou la pausal fiindca pierdeau prea multi bani diferenta fiind de la 20 mc la 8 mc adica 35 ron in loc de 87,7
ron cat plateam la pausal inainte .
I-am rugat sa factureze in continuare dupa index pana la montarea apometrului la bransamentul scarii 2 dar nu a vrut si facturat la pausal pe 4 luni cat nu aveam pe apometru
de cand l-am montat. Cam asta ar fi si ma gandeam sa fac o contestatie dar nu stiu daca voi
castiga fiindca acte nu am decat facturile pe care le-am platit cum vam mai spus dupa index.
Oricum va multumesc.

Cei de la apa-canal nici nu vor sa auda de anularea facturii si de facturarea dupa index cum au facut-o inainte.Ce e de facut ?
in urma unei cereri facuta catre apa-canal am primit acordul (verbal nu inscris ) sa-mi montez apometru individual mi s-a luat in considerare desi nu era sigilat si am platit dupa index 8 luni . Dupa cele 8 luni au montat un apometru la prima scara a blocului (cu 3 scari) in care locuiesc iar la celelalte nu.De atunci nu au mai citit contoarul individual motivand ca se va citi contoarul de la scara (bransament) si se va imparti pe apartamente in functie de locatari.Dar nu s-a intamplat asa pentru ca scara noastra nu era contorizata iar dupa 3 luni in care nu a venit nimeni sa citeasca si nu mi-au trimis nici o factura mi-a venit una la pausal pe 3 luni si luna urmatoare au mai adaugat 1 luna . Am sunat de nenumarate ori la dansii sa rezolvam problema pe cale amiabila dar nu s-a putut .Am incercat printr-o reclamatie la O.P.C. dar se pare ca O.p.c.-ul nici nu a incercat sa faca ceva. Spuneti-mi va rog ce posibilitate exista sa anulez aceasta factura si sa mi se factureze dupa index cele 4 luni .
Va multumesc.
Răspuns la discuția impozitul pe venit
va multumesc
Răspuns la discuția impozitul pe venit
ce inseamna deduceri personale?
Răspuns la discuția impozitul pe venit
salariul brut este de 350 ron , iar mie mi se opreste 80 ron impozitul si vroiam sa stiu daca este corect
va multumesc


puteti sa-mi faceti o lista cu toate retinerile care se fac din salariu ?
si as vrea sa mai stiu daca pot lua sub intretinere cei 2 copii pe care ii am avand in vedere ca sotia mea nu lucreaza.
va multumesc