avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate sorin46

Activitate sorin46

Intr-adevar, presedintele si-a dat demisia, insa exista un vicepresedinte.
Va multumesc pt. raspunsurile pe care mi le-ati oferit!
Este obligatia fostului presedinte sa actualizeze datele la judecatorie sau a celui/celei (CEX) care preia atributiile sale?
Noi avem de cand s-a constituit asociatia, de acum 12 ani! Asa a fost aprobat de judecatorie, cu presedinte, vicepresedinte, cenzor si administrator.
Daca un presedinte de asociatie de locatari si-a dat demisia de 2 saptamani, iar membrii comitetului executiv nu au convocat nici acum sedinta pt.alegerea unui nou presedinte pt ca nu doreste nimeni sa preia atributiile acestuia, vicepresedintele il inlocuieste? Pe ce perioada?
Răspuns la discuția semnatura


Multumesc!
Discuție semnatura
Sunt proprietara unui apartament dinainte de casatorie,dupa casatorie am luat numele sotului,in actele admninistratiei de bloc,cum trebuie sa fiu trecuta atunci cand e nevoie de semnatura mea? Cu numele de dra sau cu numele sotului?
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Proprietarul care a schimbat destinatia apartamentului in spatiu comercial, acum 15 ani, a falsificat semnatura unui vecin care nu a fost de acord cu aceasta schimbare. In momentul in care vecinul l-a anuntat ca va sesiza organele de politie, proprietarul care a schimbat destinatia apartamentului, a fost de acord sa incheie un act notarial prin care s-a obligat sa faca curatenie in bloc (varuit) si sa monteze un interfon. Desi au trecut 15 ani de la incheierea acestui act, nimic din ceea ce a promis, nu a facut. Acum a venit sa colecteze semnaturi pt schimbarea destinatiei in casa de pariuri sportive. Vecinul in cauza i-a aratat actul notarial, insa, poate pt ca e un razboi al ambitiilor, cel cu schimbarea destinatiei a declarat ca va deschide aceasta casa de pariuri si fara semnatura celui care se opune. Ideea este ca cei care vin la schimbul valutar (pt ca are si schimb valutar in acleasi spatiu) confunda scara blocului cu wc-ul. In plus, cel care se opune este administrator in bloc. Intreb pt cel care se opune: ce se poate face legal ca aceasta casa de pariuri sa nu se deschida, pt ca scara de bloc sa nu mai fie folosita drept wc.
Daca proprietarul care a modificat un apartament pt a fi magazin si acum vrea sa-i schimbe destinatia, de ce are nevoie? Doar de semnaturile celorlalti proprietari? In ce proportie? de 100% ? Doreste sa inchirieze spatiul unei case de pariuri.
Răspuns la discuția Asociatie proprietari
Da, actele s-au facut prin judecatorie, asadar totul a fost legal. Nu am fost remunerat niciodata pt ca asa ne-am inteles de la inceput, in concluzie am facut voluntariat. Da, exista si cenzor. Acum am niste probleme grave de sanatate si am vorbit cu cineva sa preia asociatia, insa nu stiu care este procedura legala.