Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca un presedinte de asociatie de locatari si-a dat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca un presedinte de asociatie de locatari si-a dat demisia ...

Daca un presedinte de asociatie de locatari si-a dat demisia de 2 saptamani, iar membrii comitetului executiv nu au convocat nici acum sedinta pt.alegerea unui nou presedinte pt ca nu doreste nimeni sa preia atributiile acestuia, vicepresedintele il inlocuieste? Pe ce perioada?
Nu exista functia de vicepresedinte.
Noi avem de cand s-a constituit asociatia, de acum 12 ani! Asa a fost aprobat de judecatorie, cu presedinte, vicepresedinte, cenzor si administrator.
sorin46, utilizator
Treaba dvs., trebuie sa mai treceti pe la judecatorie, legea asociatiilor de proprietari s-a schimbat acum 5 ani.Conform noii legi, Cex gestioneaza situatiile de criza, adica si asta,fara presedinte. AG isi pastreaza puterea decizionala.
[ link extern ]
Este obligatia fostului presedinte sa actualizeze datele la judecatorie sau a celui/celei (CEX) care preia atributiile sale?
sorin46, utilizator
A celui/celor ce ramin in conducerea asociatiei.