avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract asociatia de proprietari

Un contract incheiat intre asociatia de proprietari si firma de curatenie este valabil daca este semnat din partea asociatiei de un loctiitor de presedinte? Presedintele in functie este plecat din tara si a transmis pe whatsapp ca isi delega dreptul de semnatura unui membru din comitet, nu exista nimic scris, doar o declaratie in online. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Marți, 23 August 2022
MihaelaDAM, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 06:19, 24 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspunsul este conditionat de limitele mandatului emis de catre presedinte
De regula daca presedintele de asociatie este in imposibilitate sa exercite atributiile functiei,acesta poate numi provizoriu un vicepresedinte -dintre membrii comitetului executiv care sa exercite atributiile de presedinte pe o perioada limitata
Legea in vigoare nu prevede procedura prin watsapp
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ynocentta a scris:

Raspunsul este conditionat de limitele mandatului emis de catre presedinte
De regula daca presedintele de asociatie este in imposibilitate sa exercite atributiile functiei,acesta poate numi provizoriu un vicepresedinte -dintre membrii comitetului executiv care sa exercite atributiile de presedinte pe o perioada limitata
Legea in vigoare nu prevede procedura prin watsapp

Legea in vigoare nu prevede nici interzicerea delegarii prin Whatsapp. Si nici nu prevede existenta vreunui vicepresedinte.

Legea spune asa:
Articolul 56
(1) Președintele asociației de proprietari este candidatul, membru al asociației de proprietari, ales prin voința sa și a jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenți în cadrul adunării generale. Președintele poate delega, pentru cel mult 90 de zile pe an, atribuțiile sale unui membru al comitetului executiv, fără a fi exonerat de răspundere juridică.

Prin urmare Comitetul executiv , in virtutea atributiilor de la :

Articolul 55
(1) Comitetul executiv are următoarele atribuții:
.......................
n) gestionează situațiile excepționale și de criză;

vor valida aceasta delegare si acea persoana, membru Cex , va semna in locul presedintelui de asociatie contractul respectiv.
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 24 August 2022
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca un presedinte de asociatie de locatari si-a dat demisia ... sorin46 sorin46 Daca un presedinte de asociatie de locatari si-a dat demisia de 2 saptamani, iar membrii comitetului executiv nu au convocat nici acum sedinta pt.alegerea unui ... (vezi toată discuția)
Demisie presedinte asociatie proprietari gabivoch gabivoch Buna seara. Presedintele Asociatiei de Proprietari este in curs de a-si da demisia. Nimeni nu vrea sa preia aceasta functie. Ce se va intampla ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Buna ziua! mi-am dat demisia din functia de presedinte de asociatie ... salontanul salontanul Buna ziua! Mi-am dat demisia din functia de presedinte de asociatie de proprietari. Nimeni nu vrea sa preia functia. Daca imi schimb domiciliul (potrivit legii ... (vezi toată discuția)