Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Mi-am dat demisia din functia de presedinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Mi-am dat demisia din functia de presedinte de asociatie ...

Buna ziua! Mi-am dat demisia din functia de presedinte de asociatie de proprietari. Nimeni nu vrea sa preia functia. Daca imi schimb domiciliul (potrivit legii nu pot fi presedinte daca nu fac parte din asociatie) si refuz primirea venitului ce-l primesc prin contract, ce se poate intampla? Ar trebui sa chem asociatia in instanta pentru a lua act de mutarea mea? Care ar fi consecintele juridice? Multumesc!
Stati linistit, nu se intimpla nimic, nu veti raspunde atit timp cit exista documentul care atesta demisia dvs. Mai scrieti o declaratie in care renuntati si la calitatea de membru al asociatiei de proprietari, ca sa fiti mai "sigur". Nu trebuie sa va schimbati domiciliul.
Iar celor care au ramas in Cex aratati-le articolul de mai jos, ca sa inteleaga faptul ca se poate si fara presedinte:
[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc! Mai astept raspunsuri si de la avocati.
Legititorul,in disp L nr 196/2018 a prevazut situatia in care reprezentantul legal al asociatiei de proprietari nu mai poate exercita atributiile aferente functiei,acesta poate delega provizoriu un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv
Daca ati informa oficial asociatia de proprietari,conform disp l nr 196/2018,asociatia de proprietari trebuie sa convoace adunare generala pentru alegere nou presedinte de asociatie
dv aveti obligatia sa depuneti toate documentele asociatiei si stampila ,dupa care nu mai aveti alte obligatii legale
Deoarece dv ati execrictata atributiile de presedinte de asociatie in baza unui contract de mandat,conform disp Codul muncii nu aveti temei legal sa incheiati act de demisie care opereaza numai in cazul CIM
Va multumesc!
Pai raspunsul din link-ul pe care presupun ca l-ati citit e de la un avocat (si nu numai).
[ link extern ]

salontanul a scris:

Multumesc! Mai astept raspunsuri si de la avocati.

latka, moderator