avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Activitate stefan253

Activitate stefan253

Răspuns la discuția bataie
am inteles ce spuneti dar ei imi cer o suma exagerata pe care chiar nu am de unde sa o platesc chiar dak as vrea.Iar prietenul principalul suspect care ia batut lea platit cat cereau pentru ca lucreaza in strainatate si dispune de atatia bani...ei akm o mai dau si la intors dupa ce lea platit acela banii cum ca eu sunt de vina in toate ca eu am inceput bataia mie frica sa nu fii schimbat declaratiile cu altele cum ca sa ma bage pe mine de vina pentru ca se inteleg bn cu politistul desi eu stiu de mai demult cam ce au declarat ei din spusele politistului dar nu poti fi sigur niciodata,atat vreau sa va intreb cat timp este valabila o plangere la politie?
Răspuns la discuția bataie
ei au depus plangere dar politia nu a trimiso mai departe din nush ce motiv...deja de 2ani e tot la oficiul de post la politia rurala si abia acum sa trezit individul ca vrea ceva bani pentru ca intretimp neam impacat si numai am avut probleme cu asa cva si chiar el a spus ca e uitata treaba si akm vine ca vrea bani eu ce sa fac akm?mai poate sami faca cva rau?
Discuție bataie
buna ziua acum 2 ani un prieten deal meu sa batut cu niste baieti pe scurt ei se bateau in fata discoteci iar eu am intervenit sai despart iar unul dintre cei cu care se batea prietenul meu ma lovit iar eu am ripostat ei erau 4 iar noi 2 si iam batut pe toti iar akm dupa 2 ani vin ca sami ceara o suma mare de bani amenintanduma ca daca nu platesc se duc in instanta au si foaie de la medicul legist cu 10 zile acum va intreb pe dumneavoastra dupa ce au inceput ei bataie si sa ne loveasca este corect ce fac ei akmX-( iar daca nu vreau sa platesc pot pati ceva?precizez ca eu nu am avut nik cu ei iam lovit din cauza ca ma lovit unul dintre ei daca ajung cu ei in instanta pot fi eu de vina?
Răspuns la discuția Accident la locul de munca
multumesk mult domnu freeelis mati ajutat foarte mult cu raspunsurile dumneavoastra va multumesc din suflet
Răspuns la discuția Accident la locul de munca
va multumesc foarte mult pentru raspuns asa am sa fac,dar ei daca nu vor chema organele competente sa deschida ancheta in acest caz desi un reprezentant de la firma sa deplasat deja la doctorul care ma consultat eu ce pot sa fac??? as putea sa sesizez itm de acest caz si daca da in cat timp pot sa o fac?am primit si certificat medical 03...daca firma la care lucrez aranjeaza ei cu itm doar stiti cum e la noi....si eu raman fara loc de munca as putea sai dau in judecata???sau dupa ce se finalizeaza ancheta itmului hotareste ca eu am castig de cauza as putea sai inaintez in judecata??
Răspuns la discuția Accident la locul de munca
asa am si facut am sezitat accidentul de munca inca de prima seara cand ma adus colegul de lucru la spital si apoi iar cand ma consultat doctorul mie imi este frica de faptul ca poate o sa fiu concediat din cauza asta ca am doar 2 saptamani lucrate
Buna ziua am suferit o accidentare la locul de munca fracturandumi peroneul,acum trebuie sa stau 6-7 saptamani in pat.Accidentul sa intamplat la locul de munca in timpul programului de lucru in timp ce vroiam sa transport o punga de alice care canteresc in jur de 30-35kg am pus punga pe umar iar dupa 4-5 pasi vroiam sa trec sub o teava de aer iar cand mam aplecat mia pocnit osul gleznei si am cazut pe jos,mam tarait pe jos sami gasesc colegii din zona sa ma ajute ei lucrand in alta parte,cand mau vazut au venit de indata si mau intrebat dak vor ca sa sun dupa o ambulanta leam spus ca da,dar pan la urma ma dus un coleg la spital,acum nush ce sa fac pentru ca firma imi cere sa dau o declaratie cum ca sar fi intamplat acasa si nu la lucru,ei nici macar nu au sesizat nici un organ de competenta in acest caz eu nu vreau ca sa dau nici o declaratie care mio cer ei si as dori si despagubirea care mi se cuvine in acest caz.