avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Activitate alinatinu

Activitate alinatinu

buna ziua
m-am intors in 20 noiembrie2012 la servici dupa ce am beneficiat 2 ani de concediu crestere copil. Am lucrat, deci, 2 luni.. Daca mai fac un copil, cum se va calcula indemnizatia pt al2lea? Ar trebui sa am 12 luni consecutive lucrate inainte de a naste al2lea copil? sau 12 luni inainte de concediul de sarcina si lehuzie?
Nu doresc sa fiu in situatia de a nu mi se putea acorda acest drept. E posibil, de ex daca raman acum insarcinata (in ianuarie-februatie) sa nu am 12 luni consecutive lucrate si sa nu mi s edea indemnizatie?
Cum se calculeaza, deci? Practic cand ar trebui sa nasc pt a indeplini conditiile legale pt a beneficia de indemnizatie ?
va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns

multumesc mult
Buna ziua. Mi-am instalat pe data de 17 martie 2012 apometre de apartament (apa calda si rece) intr-un bloc unde cca 80% din locatari au apometre.. Urmeaza sa duc Procesul verbal la asociatie pt a veni sa le sigileze (asa am inteles). Voiam sa intreb, cum este, dpdv legal, corect, sa mi se calculeze apa pe luna martie. Mie mi se pare normal ca pt perioada 17-31 martie sa se calculeze apa conform apometrelor (nu pausal), insa mi s-a spus ca nu e posibil, ca ar fi trebuit sa le montez pana in 15 martie ca sa se calculeze asa. Drept urmare, asociatia ma pune sa platesc tot pausal toata luna martie.
multumesc ,astept un raspuns de la dvs
Alina