avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate oanasandra

Activitate oanasandra

Buna ziua
Societatea la care lucrez doreste sa incheie un contract de management cu o persoana fizica. Este asimilat respectivul contract unui contract de munca? Ce contributii trebuie sa plateasca societatea pentru respectiva persoana si unde trebuie inregistrat? Se declara in D112?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua.
Am o problema legata de un comision. Am intermediat o vanzare pentru o societate comerciala si am convenit asupra unui comision pe care sa mi-l plateasca. As vrea sa va intreb daca pot incheia un contract de comision si ce obligatii fiscale am de plata atat eu cat si platitorul de venit. Mentionez ca nu sunt autorizata ca persoana fizica sau PFA si nici nu as vrea sa ma autorizez avand in vedere ca aceasta activitate am desfasurat-o pur intamplator. De asemenea mentionez ca am contract individual de munca incheiat cu alta societate ce nu are legatura cu cea de mai sus. Pot opta pentru retinerea la sursa a impozitului de 16%? Trebuie sa platesc contributii sociale pentru pensii, somaj, sanatate sau platitorul venitului trebuie sa le retina si sa le vireze? Trebuie sa depun declaratia 070 si declaratia 200?
Va mutlumesc anticipat
Buna ziua,
Lucrez la o clinica privata si vrea sa incheie un contract de prestari servicii( conventie civila) cu un medic persoana fizica care vine cam o data la 2 -3 luni sa consulte pacienti in clinica. As vrea sa stiu daca aceasta forma de colaborare mai este legal a se incheia si ce anume impozite trebuie sa plateasca clinica pentru respectivul medic. De asemenea as vrea sa stiu daca pot incheia respectivul contract pe o perioada mai lunga(ex.1 an ) sau trebuie intocmit cate un contract pentru luna in care vine la clinica. Trebuie sa se inregistreze la ANAF contractul respectiv?
Va multumesc anticipat pentru sprijin.
O angajata care la scurt timp dupa incheierea contractului de munca a intrat in concediu medical astfel incat nu si-a putut incheia obligatiile contractuale, respectiv finalizarea perioadei de proba. Intrebarea este daca pe perioada concediului medical o pot considera ca fiind in perioada de proba si daca ii pot trimite notificare pentru incetarea contractului de munca conform art.31alin41 din Codul Muncii.
Va multumesc anticipat.