Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical in perioada de proba

O angajata care la scurt timp dupa incheierea contractului de munca a intrat in concediu medical astfel incat nu si-a putut incheia obligatiile contractuale, respectiv finalizarea perioadei de proba. Intrebarea este daca pe perioada concediului medical o pot considera ca fiind in perioada de proba si daca ii pot trimite notificare pentru incetarea contractului de munca conform art.31alin41 din Codul Muncii.
Va multumesc anticipat.
In acest caz perioada de proba se suspenda, pentru motive medicale. Conform art 49 ( 6) Cm: In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept. Eventual ati putea trimite notificarea dupa reluarea termenului impus ca si perioada de proba.
Dupa republicarea Codului Muncii art.31 alin.4 ind.1 a devenit art.31 alin.3 C.mun.