avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate micutul24

Activitate micutul24

Buna ziua,

Mama mea este beneficiara ca sotie supravietuitoare a legii 189/2000 avand o hotarare in acest sens emisa in 2006.
Din cate stiam ea este scutita de plata impozitului pe apartament si de plata impozitului auto pentru un mijloc de transport.Intre timp ea a achizitionat un al doilea autoturism
Cand am mers la adminsitratia financiara sa facem schimbarea de scutire de impozit de pe unul pe celalat ni s-a spus ca nu beneficiaza de scutire si ca ar trebui sa plateasca din urma cu 5 ani de cand sotul ei a decedat.
Va rog sa-mi spuneti care sunt actele normative pe baza carora se face scutirea mai sus mentionata.

Multumesc
Buna ziua,

Am un contract cu un furnizor de internet(UPC) valabil 1 an(a expirat in luna martie).
Mentionez ca sunt persoana juridica si in locatia respectiva am dechis un punct de lucru.
Doresc sa reziliez acest contract deoarece ma mut din locatia actuala.
Am sunat la ei si mi-au spus ca se poate doar daca aduc o dovada de la registrul comertului pentru inchidere punct de lucru.
Daca nu, se poate face in termen de 60 zile de la solicitarea scrisa plus o taxa de reziliere in avans cu plata restului de perioada contractuala.
Precizez ca ei au considerat prelungire de drept(conform contractului) daca nu exista o solicitare inanintea incheierii contractuale.
Doresc sa mai mentionez ca in urma cu 3 luni nu stiam ca o sa inchid punctul de lucru.

Multumesc
Răspuns la discuția cota parte indiviza
Multumesc.Asa o sa fac.
Am ineles ca trebuie sa paticip la orice lucrare a blocului chiar daca nu locuiesc acolo?
Răspuns la discuția cota parte indiviza
Garajul este intr-un bloc care are garaje la parter deci nu este langa bloc.
L-am cumparat de la un locatar.
Oricum multumesc pentru raspunsuri.
Vroiam sa stiu dace e vreun act normativ sau ceva care sa conteste decizia asociatiei de proprietari
Răspuns la discuția cota parte indiviza
garajul apartine de imobil.platesc apa rece si caldura(desi am repartitoare si caloriferele sunt inchise) dar platesc caldura ce se emana din tevile ce trec prin garaj.
am cumparat garajul in 1990 cand cred ca nu era constituita asociatia de proprietari.
in contractul de v-c scrie ca am o cota parte indiviza de 4.36 mp din suprafata totala de teren pe care e construit blocul.
astept alte intrebari daca mai e cazul

multumesc
Sunt proprietarul unui garaj de 15 mp situat intr-un bloc.Mentionez ca nu locuiesc in acel bloc.
Blocul a fost reabilitat cu fonduri proprii,reabilitandu-se terasa si facandu-se anveloparea care insa nu cuprinde tavanul garajelor si nici peretele exterior la nivelul garajelor(nu au fost bani).Lucrarea a avut loc acum doi ani
Intr-un cuvant nimic care sa ma priveasca pe mine.
Am primit insa o instiintare prin care sunt invitat sa platesc o suma de 800 ron corespunzatoare cotei mele indivize

As vrea sa stiu daca e normal.
Ei invoca legea 230/2007

Multumesc,