avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate lulu_ord

Activitate lulu_ord

buna ziua. daca o organizatie non profit din romania doneaza o masina unei bisericii, se mai plateste taxa auto?
va multumesc de raspuns, eu eram curios daca pot face ceva deoarece am cheltuit ceva bani cu masina, si nu e o masina veche, doar ca are motor mare si e taxa mare,si am pierdut pe ultima suta de metrii, si nu din vina mea.
1. taxa este ilegala
2. daca este o "portita" de ce sa nu profit de ea.
buna ziua. am vrut sa inmatriculez o masina prin partaj in judetul bistrita nasaud, dar fiscul nu a lucrat joi si vineri (01 si 02 august 2013)si nu mi-a putut elibera certificat de tva.astazi cand am fost sa depun dosarul a zis ca nu mai pot primii dosare caci s-a modificat legea, pot face ceva?
eu am avut tot dosarul dar din cauza ca fiscul nu a lucrat nu am putut sa-l depun
Răspuns la discuția copie carte identitate
nu ma pot intelege...pot sa-l dau in judecata???

am gasit informatia asta:Obligatia de a preda lucrul vandut

Notiunea si cuprinsul obligatiei de predare. Prin predare se intelege punerea efectiva a bunului la dispozitia cumparatorului, astfel incat acesta sa poata sa-si exercite toate prerogativele care I le confera de dreptul de proprietate asupra lucrului.Obiectul obligatiei de predare il constituie lucrul vandut, asupra caruia au convenit partile contractante; bunul individual determinat trebuie predate in starea in starea in care se afla in momentul incheierii contractului (art. 1324 C.civ.) in cazul bunurilor determinate genetic, vanzatorul trebuie sa predea bunuri de calitate mijlocie ( art.1103 C.civ.)

Obligatia de predare cuprinde si accesoriile lucrului si tot ceea ce tine de folosirea normala a acestuia (art. 1325C.civ.); ea cuprinde si obligatia de conservare a bunului pana la predare (art.1074 C.civ.).
buna ziua!
am o problema...am cumparat o masina de la cineva din alt judet, am facut toate demersurile pentru a o inmatricula(taxe platite peste tot, inclusiv cea de prima inmatriculare,etc..) si cand sa o inmatriculez,nu aveam copie de buletin de la persoana de la care a cumparat-o cel care mi-a vandut-o mie!!!!! fara copie dupa C.I. nu o pot inscrie iar domnul nu vrea sa-mi dea copie sub nici o forma.
ce pot face????