avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate daniel_bc

Activitate daniel_bc

dar cum ar fi mai bine sa fac cererea?
Sunt angajat din noiembrie 2012 la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata si in acelasi timp sunt si student la master universitar si am primit o bursa in strainatate pentru o perioada de 6 luni pentru realizarea lucrarii de dizertatie si doresc sa fac cerere de suspendare. Pot sa fac cererea conform art 153 din Codul Muncii pentru formare profesionala pentru a putea beneficia si de vechime sau trebuie sa specific pe cerere concediu fara plata pentru studii in baza art. 148 din Codul muncii si nu mai pot beneficia si de vechime?
imi puteti spune care sunt pasii de urmat? din cate am auzit cica nu s-ar mai castiga genul acesta de procese.cam cat ar dura pana la solutionarea cazului?
detin un autoturism marca bmw fabricatie 1988 achizitionat din Germania unde a fost inmatriculat iar aici in tara i-am scos doar un rand de numere rosii. mai este posibila actionarea in judecata si inmatricularea masinilor fara aceasta taxa aberanta care pentru masina mea ar fi de 12500€? oricum intentionez sa folosesc masina doar la evenimente dar macar acolo sa ma pot deplasa cu ea fara platforma