avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate adrian1988

Activitate adrian1988

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Am uitat sa precizez ca asigurarea este pentru Pierderea involuntara a locului de munca sau deces din imbolbavire, acei 3000 lei au fost luati din creditul acordat de 31.000.
Imi puteti spune cum sa procedez ca sa recuperez cei 3000 lei, am observat ca asigurarea aceasta nu ma ajuta deloc in conditiile actuale (locul de munca imi permite sa plec doar de buna voie :(, demisie) poate ii recuperez si ii las in cont pentru a achita ratele sau mai adaug ceva si mai scade din sold. Pot divulga date despre credit(valoarea ratei, DAE) ? poate ma puteti ajuta mai usor in felul acesta legat de finantare.
Buna ziua,
In urma cu 1 an si 3 luni am facut un credit de nevoi personale in valoare de 31.000 lei cu 120 rate, suma de rambursat ajungand la 62.478 ron, am facut si o polita de asigurare de 3000 ron. Intrebarile mele sunt :
1. Daca fac refinantare la alta banca sau la aceiasi banca, bani de pe asigurare imi revin in cont sau ii pierd ?
2.La ce banca pot face o refinantare prin care sa ajung mai ieftin cu rata sau cu suma totala de rambursat ?
3 Unde ma pot adresa pentru o consiliere financiara impartiala legata de aceasta problema?(am fost la alta banca si am plecat mai derutat decat eram)
Va multumesc anticipat!