avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Refinantare Credit / Recuperare Polita De Asigurare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Refinantare Credit / Recuperare Polita De Asigurare

Buna ziua,
In urma cu 1 an si 3 luni am facut un credit de nevoi personale in valoare de 31.000 lei cu 120 rate, suma de rambursat ajungand la 62.478 ron, am facut si o polita de asigurare de 3000 ron. Intrebarile mele sunt :
1. Daca fac refinantare la alta banca sau la aceiasi banca, bani de pe asigurare imi revin in cont sau ii pierd ?
2.La ce banca pot face o refinantare prin care sa ajung mai ieftin cu rata sau cu suma totala de rambursat ?
3 Unde ma pot adresa pentru o consiliere financiara impartiala legata de aceasta problema?(am fost la alta banca si am plecat mai derutat decat eram)
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: adrian1988 , utilizator 08:37, 29 Martie 2012
Asigurarea este doar pe 3000 de lei, cat ati platit pentru asigurare la data acordarii creditului si ce tip de asigurare este, de viata?
Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2012
ContSters219511, utilizator
1- De regula acest tip de asigurare este fara acumulare, deci fara parte investitionala si in cele mai multe din cazuri primele platite raman in contul asiguratorui;
2-Puteti apela la serviciile unui broker de credite pentru a afla cea mai buna oferta;
3-raspunsul l-am dat deja la punctul 2
1. Banii pe asigurare in mod sigur nu-i mai recuperati daca NU ati platit-o integral la data acordarii creditului.
2 .Refinantarea se poate face la orice banca pe o perioada de maxim 10 ani daca nu doriti sume suplimentare, altfel doar pe 5 ani. va recomand sa mergeti la cel putin 3 banci ca sa va faca o oferta si sa solicitati un model de contract de credit in care sa urmariti DAE(dobanda anula efectiva) si unde unde e DAE mai mic, acolo sa refinantati.
3. La mine:)



Ultima modificare: Miercuri, 28 Martie 2012
ContSters219511, utilizator
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Am uitat sa precizez ca asigurarea este pentru Pierderea involuntara a locului de munca sau deces din imbolbavire, acei 3000 lei au fost luati din creditul acordat de 31.000.
Imi puteti spune cum sa procedez ca sa recuperez cei 3000 lei, am observat ca asigurarea aceasta nu ma ajuta deloc in conditiile actuale (locul de munca imi permite sa plec doar de buna voie :(, demisie) poate ii recuperez si ii las in cont pentru a achita ratele sau mai adaug ceva si mai scade din sold. Pot divulga date despre credit(valoarea ratei, DAE) ? poate ma puteti ajuta mai usor in felul acesta legat de finantare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rambursare anticipata credit ContSters88583 ContSters88583 Doresc sa rambursez anticipat un credit de consum contractat in 2008 si scadent in 2014. Cerditul are dobanda fixa de 13% si DAE 24.22%. Trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)
Cum pot obliga o banca comerciala sa ma refinanteze pe creditele actuale s65siemens s65siemens Concret : Detin un credit la BCR (cu rate platite de 2 ani si mai am 3 ani , din 5 perioada contractuala ) si un credit la o institutie financiara nebancara ... (vezi toată discuția)
Recuperare comisioane incasate abuziv/clauze abuzive xander123 xander123 In decembrie 2008 am contractat un credit de nevoi personale in valoare de 5000 RON cu o dobanda fixa de 14.5% pe o perioada de 120 de luni. La aceasta dobanda ... (vezi toată discuția)