avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1749 soluții astăzi
Forum Activitate andreimarga

Activitate andreimarga

o persoana patrunde in apartamentul meu si fura un telefon mobil scump folosind o copie a cheii.pe timp de zi.nemascat nedeghizat.

la politie minte ca eu am uitat usa descuiata.nu poate fi demonstrat ca a intrat cu cheie.unde se incadreaza fapta?
mentionez ca mi-a dat telefonul inapoi spunand ca la cumparat de la un necunoscut,nestiind ca e al meu.
multumesc.
multumesc mult pentru raspuns.au zis ca nu pot,deoarece nu da procuroru voie pentru o infractiune atat de mica,si ca oricum nu reprezinta o proba concreta,ci trebuie coroborata cu alte probe care nu exista.

au zis ca singura varianta,e sa isi recunoasca fapta.dar nu a facuto.halal lege in tara asta.sau infractorii sunt prea smecheri.

sunteti o doamna.am vazut cu ajutati multa lume.
cu respect.
pai politistul; a zis ca nu este o proba concreta.si ca poate fi ``masluita``.nu mai stiu ce sa cred.a zis ca trebuie scoase de pe server ca sa aiba valoare juridica.

vreau sa fie tras la raspundere,mi-a facut cost 186 euro.
si acum rade ca nu am probe.probe sunt amoprentele lui,dar a motivat ca e normal sa fie depistate,deoarece umbla des la mine in casa.

cum sa o scot la capat?
buna ziua.
pot fi utiliziate ca proba intr-un dosar penal conersatiile de pe messanger?

Speta este urmatoarea:
-mi-a fost furat telefonul mobil, iar pe mess a intrat un prieten si mi-a spus ca il are el si ca mi-l da cu o suma de bani, insa nu a spus ca este al meu, ci doar ca a facut rost de el si ca e asemanator cu al meu, de aceeasi firma,
-pana la urma mi-a dat gratuit telefonul dupa ce am aflat din acte ca e al meu dupa imei.
-acum el e primul suspect, insa nu a recunoscut cele intamplate , spunand ca l-am recuperat eu din alta parte si ca el mi-a dat alt telefon
-a mai spus ca, conversatia este editata si ca el nu a spus asa ceva si ca id-ul nu este al lui ,ca i-a fost sparta parola si altcineva a intrat si a vorbit la telefon,
-ce se mai poate face?
-sunt singurele probe.
- mi-a fost furat telefonul din apartament intrand cu o cheie potrivita.
-poate scapa cu suspendare daca a mintit ?
-se poate scoate de la yahoo de pe server conversatia de catre politie si si sa fie credibila?
multumesc.astept raspuns.