avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Activitate iuli_coada05

Activitate iuli_coada05

art precizat nu evidentiaza obligativitatea decontarii, ci prevede sursa din care se pot deconta
Buna ziua.
La o unitate de invatamant preuniversitar de stat pentru postul de administrator patrimoniu se cer studii superioare tehnice sau econmice si vechime in specialitatea studiilor..
Se pot considera perioadele lucrate ca inspector resurse umane cod cod 333304 ( nivel studii medii) , ca asistent manager cod cod 334303 (nivel studii medii) si contabil cod cor 331302 ( nivel studii medii) , ca vechime in specialitatea studiilor (pe diploma de licenta este scris economist) ?
Am primit raspunsul casei de sanatate ca nu s-a aprobat virarea sumei datorata pentru luna aprilie 2016 datorita art. 2517 din Legea 287/2009 privind termenul de prescriptie de 3 ani a certificatelor medicale.
Dar, eu am avut termen 90 zile care curge din 25 a luni urmatoare (adica 25 mai 2016 +90 zile) sa depun dosarul. Altefel, nu puteam sa ma recuperez nimic de la casa de sanatate..
Pot sa mai fac ceva?

Am primit raspunsul casei de sanatate ca nu s-a aprobat virarea sumei datorata pentru luna aprilie 2016 datorita art. 2517 din Legea 287/2009 privind termenul de prescriptie de 3 ani a certificatelor medicale.
Dar, eu am avut termen 90 zile care curge din 25 a luni urmatoare (adica 25 mai 2016 +90 zile) sa depun dosarul. Altefel, nu puteam sa ma recuperez nimic de la casa de sanatate..
Pot sa mai fac ceva?



Geanina DRIAN a scris:

creantele fiscale se prescriu in 5 ani incepand de la 1 iulie a anului urmator nasterii acesteia.

Sumele datorate de Casa de Sănătate angajatorilor ( concedii medicale) nu sunt creante fiscale. Dilema mea este de cand curge acest termen, adică de la data depunerii dosarului de recuperare ( 90 de zile) sau alta data ?

Geanina DRIAN a scris:

creantele fiscale se prescriu in 5 ani incepand de la 1 iulie a anului urmator nasterii acesteia.

Dosarul pentru recuperarea concediilor medicale aferente lunii aprilie 2016 l-am depus la Casa de sanatate pe data de 11 aug.2016 ( in termenul de 90 zile). Ultima revenire la cererea depusa in 11 aug.2016 am facut- azi 27.06.2019. Sumele le mai pot recupera sau sunt prescrise?
In normele de aplicare a legii 315/2006 la art. 1 se specifica ca ajutorul se acorda cadrelor didactice care sunt in activitate.
Nu se specifica nimic de faptul ca cei care erau in activitate la data depunerii cererii mai beneficiaza de ajutor daca la data platii acestuia nu mai sunt in activitate.
La art. 5 alin 6 se specifica ca plata ajutorului se face pe baza de documente justificative sau avans.......
Deci, dupa parerea mea cei care nu mai sunt in activitate pot primi ajutorul conform hot.judecat. daca fac dovada cu documente justificative a achizitionarii de carti de specilaitate din perioada in care erau in activitate.