avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... raspuns casa de sanatate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

raspuns casa de sanatate

Am primit raspunsul casei de sanatate ca nu s-a aprobat virarea sumei datorata pentru luna aprilie 2016 datorita art. 2517 din Legea 287/2009 privind termenul de prescriptie de 3 ani a certificatelor medicale.
Dar, eu am avut termen 90 zile care curge din 25 a luni urmatoare (adica 25 mai 2016 +90 zile) sa depun dosarul. Altefel, nu puteam sa ma recuperez nimic de la casa de sanatate..
Pot sa mai fac ceva?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:53, 8 Iulie 2019
Nu înțeleg ce vreți să spuneți în concret`! Cum, timp de TREI ani nu ați depus certificatul medical la CASA de asigurări`? Despre ce prescripție vorbiți`?

Da, este adevărat că în APRILIE 2019 a intervenit prescripția, deoarece au trecut cei trei ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriptie sume de recuperat de la casa de sanatate iuli_coada05 iuli_coada05 Dosarul pentru recuperarea concediilor medicale aferente lunii aprilie 2016 l-am depus la Casa de sanatate pe data de 11 aug.2016 ( in termenul de 90 zile). ... (vezi toată discuția)
Recuperare sume platite in plus concedii medicale fata de obligatia lunara catre cnsas burceanu burceanu Va rog sa-mi spuneti daca exista in OG 158/2005 cu modificarile ulterioare referire la termenul in care se poate solicita, de catre angajatori, restituirea ... (vezi toată discuția)
decontare concedii medicale cristina.spanache cristina.spanache Buna ziua, In data de 15.05.2020 am depus la CASMB o cerere de decontare a unui concediu medical din decembrie 2019. Am primit in 22.02.2021 raspuns ca cererea ... (vezi toată discuția)