avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate ioralus

Activitate ioralus

Răspuns la discuția permis auto modificare domiciliu
multumesc.
puteti sa ma ajutati si cu trimiteri la articole din lege? nu vreau sa ma opreasca cineva si sa nu am temele facute.
la schimbarea domiciliului este necesara scimbarea permisului auto si a actelor de inmatriculare ale autoturismului?
multumesc. speram ca ma incadrez, deoarece transa de vechime s-ar schmba acum.
As dori sa stiu daca, in invatamant, CIC se ia in considerare pentru avansarea in transe suplimentare de vechime si/sau legile implicate.
cazul concret: 1997-1998-un an in invatamant,
1998-2003 studii, alt loc de munca
2003-2012 angajat invatamant cu
Cic - 2006-2008 si 2009-2010
cred ca m-am lamurit si eu... initial zicea ca la politie a facut contestatia, acum, cand am cerut detalii a zis ca la tribunal si a fost respinsa.
De fapt, sunase la 112 in mod repetat. Ei (ea si copilul) fiind in casa, iar el (fostul concubin, tatal copilului) vroia sa intre in locuinta femeii, batea la usa si facea scandal.
Ce am mai aflat e ca nu e vorba doar de o amenda ci de trei.
Politistii probabil au considerat ca nu erau in pericol, din moment ce erau in spatele usii inchise.
Nu stiu cum sa explic...
O cunostinta, adica o mamica aunui elev de-al meu m-a intrebat azi ce poate face, caci i-a venit somatie de la primarie, sa plateasca o amenda de... pentru solicitare la 112, nejustificat, desi in acel moment era atacata de fostul concubin, care cand a vazut/auzit politia a fugit de la locul faptei. femeia mai spune ca a contestat decizia politiei, dar contestatia i-a fost respinsa.
ce poate sa mai faca, ca sa nu-si piarda ajutorul social si locuinta? fiind parinte unic ii e si mai greu.
si asta e exclus, caci in minunatul SI in scolile speciale nu exista repetentie
Multumesc. Mentionez, insa ca acestea se petrec repetat la locul de munca, fiind cadru didactic, iar scoala ca institutie, prin masurile luate, nu reuseste sa il "calmeze".
de asemenea mentionez ca nu il provoc in nici un fel, nu sunt nepoliticoasa etc. Din pacate trebuie sa-mi "fac temele" ca sa stiu cum discut cu parintii acestuia.
ralus
ce as putea face daca un minor imi aduce repetat injurii si jigniri