avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate barbu_

Activitate barbu_

Răspuns la discuția certificat mostenitor
E in regula. Multumesc mult.
Răspuns la discuția certificat mostenitor
Este platit pentru intreg anul.
Si atunci ce trebuie sa solicite de la administratia financiara? Sau ce primeste de la ei? Banuiesc ca se duce iar cu toate actele certificat de mostenitor, certificat deces, si ceva certificat de casatorie ... eu stiu, mai trebuie sa plateasca ceva?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția certificat mostenitor
Joha a scris:

Da trebuie sa mearga la Cica financiara cu certificatul de mostenitor apoi daca doriti sa vindeti masina sau sa faceti comodat sau sa o dati la casare...etc ..trebuie schimbate actele masinii in baza certificatului de mostenitor pe numele mamei.



Va multumesc pentru raspuns.
Acum trebuie sa plateasca amenda pt. ca nu s-a prezentat in termen de 30 de zile?
Răspuns la discuția certificat mostenitor
Va rog, ma puteti ajuta cu un raspuns.
Răspuns la discuția certificat mostenitor
Tatal decedat in 2002. Eu si fratele meu am cedat mamei toate bunurile, prin declaratii la notar. Succesiunea am realizat-o esalonat. Prima data am facut pentru dividentele tatalui, astfel mama a obtinut un certificat si a putut sa ridice banii pe dividente. Apoi am facut succesiune pentru masina, mama obtinand un certificat.


Talonul masinii inca are numele tatalui (de 10 ani). Am crezut ca daca facem succesiunea si mama are certificatul (ca in urma decesului devine proprietarul masinii), nu trebuie schimbat neaparat si talonul.

Intrebarea: Cumva mama trebuie sa mearga la circa financiara sa declare ca a obtinut acest bun (masina) si este obligatoriu schimbarea talonului?

Am auzit ca daca au trecut 30 de zile de la eliberarea certificatului de mostenitor, exista riscul sa plateasca, mama, amenda ca nu a declarat bunul obtinut?! Precizez ca masina a fost obtinuta in timpul casatoriei, dar actele au fost doar pe numele tatalui.




Răspuns la discuția certificat mostenitor
E vorba despre masina. O masina pentru care a platit impozitul pt. tot anunl in curs.
Mama are un certificat de mostenitor, dupa sot, dobandit in urma succesiunii.
Este necesar sa mearga la administratia financiara in termen de 30 de zile, de la eliberarea certificatului de catre notar, pentru a declara bunul dobandit?
Răspuns la discuția succesiune
Poate mai este important sa precizez faptul ca impozitul este platit pentru masina pe tot anul in curs.
Discuție succesiune
Va rog sa ma indrumati pentru urmatoarea situatie.

Tatal decedat in 2002. Eu si fratele meu au cedat mamei toata masa succesorala, prin declaratii la notar. Succesiunea am realizat-o esalonat. Prima data am facut pentru dividentele tatalui, astfel mama a obtinut un certificat si a putut sa ridice banii pe dividente. Apoi am facut succesiune pentru masina, mama obtinand un certificat.

Talonul masinii inca are numele tatalui. Am crezut ca daca facem succesiunea si mama are certificatul (ca in urma decesului devine proprietarul masinii), nu trebuie schimbat neaparat si talonul.

Intrebarea: Cumva mama trebuie sa mearga la circa financiara sa declare ca a obtinut acest bun (masina) si este obligatoriu schimbarea talonului?

Am auzit ca daca au trecut 30 de zile de la eliberarea certificatului de mostenitor, exista riscul sa plateasca, mama, amenda ca nu a declarat bunul obtinut?! Precizez ca masina a fost obtinuta in timpul casatoriei, dar actele au fost doar pe numele tatalui.
Răspuns la discuția legalizare acte
d_doinita a scris:

mentiunea "Conform cu originalul " o poate face doar cel care a emis actul, deci pe un certificat de nastere, angajatorul dvs nu poate pune aceasta mentiune intrucat nu el l-a emis.
Actele se legalizeaza de catre notar( cu exceptia hotararilor jdecatoresti care vor fi legalizate de tribunal) sau de catre emitent .



Va contrazic.
Angajatorul meu are stampila (conform cu originalul), exact asta stampileaza, apoi pune stampila institutiei si semneaza. Oricum va multumesc pentru raspunsuri. Din pacate nu am primit un raspuns clar, asa ca mai repede ma duc la xerox apoi la angajator.