avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate aryana_99

Activitate aryana_99

Răspuns la discuția Probleme mari cu chiriasii
Buna!
La adresa oana_0010@yahoo.com va explic un caz asemanator....
Răspuns la discuția Anulare certificat mostenitor
Sau, cred ca cel mai mult, v-am cerut parerea doar ptr a nu merge la un al 2-lea avocat, ptr a proba cele spuse de primul. Sotul meu mi-a spus ca avocatul m-a sfatuit sa nu fiu de acord cu anularea, pentru a merge la recurs cu el ... caci sigur voi pierde daca ma opun. Si nu are cunostinte juridice.
In curand va fi procesul ...daca voi mai avea nevoie de parerea dvs, m-as bucura sa mi-o oferiti.
Răspuns la discuția Anulare certificat mostenitor
Multumesc ptr raspuns.
Nu caut tertipuri.
Poate ca...caut ceva care sa dea impresia ca nu sunt de acord. Deoarece, modul cum au actionat acesti verisori ai mei, lasa de dorit. (ptr mine).
M-au sunat pe tf fix, dandu-se un coleg de-al tatalui meu, cerandu-mi adresa..caci vor sa vina sa ii faca o vizita tatalui (tata era deja mort). dar adresa le trebuia ptr a ma cita la tribunal.
Nu au sunat niciodata sa ma intrebe de sanatate, sa spuna ca doresc (macar din curiozitate) sa vada cum aratam (eu si fratele meu), sau macar sa ii intereseze unde a copilarit mama lor.
Din respect ptr matusa mea, pe care eu am admirat-o f mult, am sa fiu de acord cu ce li se cuvine.
Ma interesa daca exista vreo modalitate de a ma opune...ptr cultura mea.
O zi buna!
Răspuns la discuția Anulare certificat mostenitor
Poate prb nu am expus-o f clar. Imi cer scuze. Din neatentie. Sunt 2 certificate de mostenitor. Unul facut in 1980 (dupa bunicul) si altul in 1996 (dupa bunica).
S-a facut dezbatere de mostenire dupa decesul primului membru al familiei tatalui meu.
Familia tatalui era formata din mama, tata si 2 copii (un baiat - tatal meu si o fata - matusa mea).
Dupa decesul bunicului meu (1980), s-a dezbatut mostenirea, in certificatul de mostenitor fiind trecuta bunica cu o jumatate, si tata cu cealalta jumatate. Matusa mea, a renuntat la partea ei de mostenire in favoarea tatalui in scris. Este mentionat acest lucru in certif de mostenitor.
Inteleg ca tatal verisorilor mei, concubinul matusii mele nu are nicio atributie... Insa, era tutorele verisorilor mei, nu?
Daca tatal meu, (dupa ce concubinul a renuntat verbal la partea de mostenire a copiilor lui) ar fi mers impreuna cu acesta la un notar ptr a renunta si in scris ... probabil situatia ar fi fost alta acum.
Am inteles f clar. Daca ma opun anularii ultimului certificat, pierd procesul. Chiar daca as invoca ca ii consider straini de mostenire, pentru ca nu au acceptat-o in termenul legal, tot as pierde.
Dupa cum ati intuit ... e mai mare daraua decat ocaua.
Multumesc!
Răspuns la discuția Anulare certificat mostenitor
Poate prb nu am expus-o f clar. Imi cer scuze. Din neatentie. Sunt 2 certificate de mostenitor. Unul facut in 1980 (dupa bunicul) si altul in 1996 (dupa bunica).
S-a facut dezbatere de mostenire dupa decesul primului membru al familiei tatalui meu.
Familia tatalui era formata din mama, tata si 2 copii (un baiat - tatal meu si o fata - matusa mea).
Dupa decesul bunicului meu (1980), s-a dezbatut mostenirea, in certificatul de mostenitor fiind trecuta bunica cu o jumatate, si tata cu cealalta jumatate. Matusa mea, a renuntat la partea ei de mostenire in favoarea tatalui in scris. Este mentionat acest lucru in certif de mostenitor.
Inteleg ca tatal verisorilor mei, concubinul matusii mele nu are nicio atributie... Insa, era tutorele verisorilor mei, nu?
Daca tatal meu, (dupa ce concubinul a renuntat verbal la partea de mostenire a copiilor lui) ar fi mers impreuna cu acesta la un notar ptr a renunta si in scris ... probabil situatia ar fi fost alta acum.
Am inteles f clar. Daca ma opun anularii ultimului certificat, pierd procesul. Chiar daca as invoca ca ii consider straini de mostenire, pentru ca nu au acceptat-o in termenul legal, tot as pierde.
Dupa cum ati intuit ... e mai mare daraua decat ocaua.
Multumesc!
Răspuns la discuția Anulare certificat mostenitor
Dupa cele prezentate, credeti ca voi pierde procesul? Sau am sanse, precum imi spune dl. avocat?
Sau mai bine, cer parerea unui al 2-lea avocat?
Ms.
Răspuns la discuția Anulare certificat mostenitor
Nu stiu ce a declarat tata la notar cand a facut certificatul de mostenitor, ... si eu eram neinteresata pe atunci ...aveam putin peste 18 ani.
Am fost la un avocat, care mi-a dat sanse de castig 100%. Daca retin bine, ca argumente a mentionat urmatoarele:
- verisorii mei, reprezentati de tatal lor (fiind minori) au acceptat tacit mostenirea in termen...
- nu si-au insusit nici un bun care a apartinut bunicei
- nu au contribuit cu nimic la pomeni, impozit, reparatii/imbunatatiri (gardul mai ales)
- nu au fost niciodata in 16 - 17 ani de la decesul bunicii ...
- exprimarea verbala a tatalui verisorilor mei, cum ca nu este interesat de nimic din ceea ce a apartinut bunicii .... (si matusa mea a renuntat la partea ei, in favoarea tatalui meu, la prima succesiune, dupa decesul tatalui lor<este mentionat acest lucru in certificatul de mostenitor>)
M-ar interesa daca argumentele expuse sunt destul de sufuciente si solide pentru a castiga procesul intentat de verii mei, ptr anularea certif. de mostenitor in care tatal meu este declarat ca fiind unic mostenitor.
Multumesc!
Buna ziua!

As vrea sa ma sfatuiti cum e mai bine sa procedez in urmatoarea problema. Este vorba de o mostenire, mostenire din partea familiei tatalui meu. Familia tatalui meu a fost formata din 4 membri, parinti si 2 copii (o fata, matusa mea, si tatal meu). Toti cei 4 membri sunt decedati.
Primul a murit bunicul meu, in 1980. S-a dezbatut mostenirea in acelasi an, bunicii revenindu-i ½ din casa + teren (aflate intr-un sat din judetul Bacau), si tatalui meu tot 1/2 , deoarece sora tatalui meu (matusa mea) a renuntat la partea ei in favoarea tatalui meu.
In 1990, matusa mea a decedat (la nasterea celui de-al 2-lea copil). Locuia in Bucuresti, nu a fost casatorita cu tatal copiilor ei, ba mai mult,… cand a decedat, cei din spital ne-au anuntat pe noi, nu pe concubinul ei. Cand parintii mei au ajuns in Bucuresti ptr a lua de la morga cadavrul… (noi fiind din Braila), nici nu au stiut unde sa il caute pe concubinul ei, ca sa il anunte vestea cea rea (nu locuia cu matusa mea).
In 1994 a decedat si bunica mea….la inmormantare a participat si tatal verisorilor mei, si a venit si la pomana de 40 de zile. Atunci a fost ultima data cand parintii mei l-au vazut pe tatal verisorilor mei. Cu acea ocazie, acesta, le-a transmis parintilor (verbal) ca el nu are nevoie de nimic, ca nu va veni de la Bucuresti la tara, si ca ei sa faca ce vor.
Pe baza acelor spuse, in 1996, tatal meu a mers la un notar din jud. Bacau, de unde a obtinut un certificat de mostenitor (unic mostenitor).
In 1996, verisorii mei aveau varstele: 6 ani, respectiv 9 ani.
Tatal meu, a decedat si el in 2009. Nu am dezbatut mostenirea inca…(si bine ca nu am facut-o).
Pe verisorii mei, eu i-am vazut o singura data, 1990, cand am mers la botezul celui mic. De atunci, nu i-am vazut, si nici la tf nu am vorbit. Niciodata.
Eu si fratele meu, toate vacantele de vara, pana la decesul bunicii noastre, le-am petrecut la ea. Chiar si dupa decesul ei, tot acolo petrecam vacantele. Iar parintii mei (tata fiind unicul ajutor ptr bunica), venau in concediu ptr a mai ajuta la treburile gospodaresti (cate nu sunt de facut la tara).
Acum… problema care a aparut, si ptr care va cer sfatul …: verisorii mei, ne-au dat in judecata (pe mine si fratele meu) ptr partea lor de mostenire. Ei cer anularea certificatului de mostenitor in care tatal meu e declarat unic mostenitor… Ce pot face eu? Ce sanse am daca ma opun? Ce sanse au ei de a castiga?
Multumesc
Multumesc celor ce mi-au raspuns !

Recapitulez ceea ce am inteles:
- vom fi obligati la plata intretinerii
- neavand venituri, se vor valorifica bunurile aflate pe numele fratelui
-cum fratele meu nu are nimic pe numele lui (chiar nu are nimic).... se va valorifica poate aerul expirat de el .. (prinde orbul, scoate-i ochii)

In concluzie, proprietarul va ramane cu buza umflata (poate cu un proces castigat).
Multumesc inca o data!
Cum ne vor obliga, daca noi suntem elevi si nu avem venituri?
Ne vindem hainele de pe noi? Sau poate ne lasam de scoala ca sa ne angajam?