avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1413 soluții astăzi
Forum Activitate MarianBR

Activitate MarianBR

Va multumesc pentru promptul raspuns!
Pensionarii care au hotarari judiciare definitive asupra incasarii unor sume de bani de la Casele Judetene de Pensii asteapta mult si bine la hachitele sefilor de la aceste institutii, luni , poate si ani de zile pentru a intra in posesia banilor. POT fi executate Casele de Pensii la executorul judecatoresc?
dle Carp! 15 ani si 6 luni, grupa I, pilot aviatie civila, punctaj total la cat se imparte , conform Lege 19, pentr aflare punctaj pensie? Va rog si baza legala sau mod de calcul , exemplificare!
Cu riscul de a va supara , nu va dau dreptate! Asociatiile de proprietari ( cu cat mai multe cu atat mai bine pentru stat!!) sunt infiintate tocmai pentru a le jumului de bani! de ce nu se infiinteaza si asociatiile de case de pe strada x sau y? Pana la aparitia hatisului acesta legislativ asociatiile de locatari s e ghidau de pe niste norme cat sa fie cuprinse intr-un notes mic! Acum nu mai stii ce sa faci si ce lege sa aplici! O forma legala de retribuire am sustinut si eu!! treaba cu lista era ca o gluma!!! O OUG ar rezolva treaba pentru ca "salariile" administratorului sau femilor de serviciu s a fie impozitate doar cu 16%! Ar fi normal si logic! Pentru admini arfi si mai simplu in a-si infiinta un PFA!!!Le dam banii pe factura si basta!! Restul ' cheltuielilordin exploatarea proprietatii " se platesc normal - gospodaresti cat costa materialele in luna respectiva, apa cat s-a consumat... deci nu acolo se pune problema!!! Si daca e "Proprietate" de ce mi se impun reguli " de joc" de catre altii care nici macar nu stau la bloc?
Casa de Pensii este g e s t i o n a r u l banilor! Nu a stiut sa-i gestioneze cum trebuie si legal? Sa plateasca! A gresit in gestionarea lor? Sa plateasca! Cine a gresit si cine nu a gestionat bine banii? Nu ne intereseaza! Sa plateasca! S-au adunat prea multe sa mai iertam!
Actiunea in instanta la aceasta ora nu cred ca mai are rost! Cei care au apucat sa depuna solicitari la tribunale inainte de 18 aprilie au sanse! Dar si astea sunt dependente de "materia cenusie" a judecatorului si de "inima" lui!
Poate ca "avocatul poporului" sa faca o interventie sau prin parlamentarii locali , abordati de noi la judete, sa facem presiuni si sa ne recapatam banii. Nu se poate ca un hot care m-a furat "ieri", "astazi" sa fie gasit si "maine" sa nu-mi restituie bunul furat pentru ca a fost gasit... dupa ce m-a furta! Pai ce ar vrea Guvernul? CC sa se fi pronuntat inainte ca el sa fi dat aberantele ordonante? Pe langa legislatia intortocheata mai exista si LogiCa!
Trebuie musai gasita o forma de colaboarare retribuita pentru administratori, ingrijitori, instalatori, cenzori si presedinti ( da inclusiv presedinti) pentru a nu fi obligati proprietarii sa suporte impozitarea retributiilor pentru CAS , CASS, somaj si altele ... banii proveniti in asociatii pentru 'salarii" sunt din deja salarii si pensii impozitate si rasimpozitate! Este aproape o dubla impunere ( sau obligarea la asa ceva). Asociatiile nu au "venituri', banii pentru absolut toate cheltuielile sunt din contributii pe baza unor intelegeri de grup. pana la urma se pot aduna banii pe o lista si imparti fara a fie evidentiati nu? "La mica intelegere"! Pentru a nu se intampla asa ceva si a mentine un control asupra activitatii asociatiilor revenirea la impozitarea doar a venitului cu 16% ar fi buna! Restul... surse de bani pentru niste surplusuri pe la casele de pensii, sanatate si somaj de care beneficiaza ... doar cei aflati la putere (indiferent care si cand!)

imi cer scuze pentyru disconfortul creat!

Va rog sa ne "luminati" pentru ca asta cautam: in noul Cod Civil nu mai sunt cuprinse Conventiile Civile de presatri servicii, de mandat samd?
In primul rand NU SE POATE ALEGE UN PRESEDINTE DECTA DIN CADRUL MEMBRILOR ASOCIATIEI RESPECTIVE! NU ARE CE CAUTA UN NEPOT DIN ALTA ASOCIATIE IN ASOCIATIA MATUSII SALE, CU RANG DE PRESEDINTE! CLAR ! CITITI LEGEA 230!

IN AL DOILEA RAND , ATAT ADIMINISTRATORUL CAT SI RESTUL PERSONALULUI ISI POT DESFASURA ATRIBUTIILE IN BAZA UNOR CONVENTII CIVILE! NU AM VORBIT DE ANGAJARI!
CITITI LEGILE CU ATENTIE!!! Chiar si contracte de zilieri ACOLO UNDE SE PRETEAZA!



elga50!

De acord cu dvs.

In contract nu scrii asta, trebuie scris ca "se incheie prezenta conventie civila in baza art..... si art... din .... Legea... " OUG..... HG.... COD CIVIL ( nou... art....)! Care e BAZA LEGALA , ACTUL CARE PERMITE ASTFEL DE ANGAJARI???
elga50

Spuneti ca "O conventie civila se intocmeste pentru activitati bine determinate si eventual cu un termen de prestatie limitat."

Va rog sa precizati si baza legala a incherii unor astfel de conventii. Art 942 si urmatoarele din Codul civil nu mai sunt...

Va multumesc!