avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate marcigr8

Activitate marcigr8

marcigr8 a scris:

Am o prietena, ea la data de 24 martie 2012 a iesit din CCC, a fost angajata la o firma cu perioada determinata pentru o luna ( proba). Acum a auzit ca nu poate sa ramana la firma si ca va fi trimisa la somaj. Se poate?

Si inca ceva.... 4ore/zi lucreaza acum...


Nu am mentionat, ca la o alta firma a fost angajata, nu la accea firma, din unde a intrat la CCC.
Am o prietena, ea la data de 24 martie 2012 a iesit din CCC, a fost angajata la o firma cu perioada determinata pentru o luna ( proba). Acum a auzit ca nu poate sa ramana la firma si ca va fi trimisa la somaj. Se poate?

Si inca ceva.... 4ore/zi lucreaza acum...
Răspuns la discuția Indemnizatie de somaj dupa CCC
si daca n-am postul, atunci la ce post ne va reangaja pentru 20 de zile?
Acum sunt in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsa de pana la doi ani (pana 16 aprilie) ,cu contractul de munca suspendat si urmeaza sa se intorc la serviciu. In locul meu nu a fost angajata nicio persoana. In aceasta perioada, datorita situatiei economico-financiare societatea a desfiintat toate posturile , in prezent au mai ramas 4 muncitori si Directorul executiv .Societatea nu dispune de alte posturi la momentul actual. Pot intru in somaj si daca da care este procedura?
Multumesc raspunsul.