avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC, angajare pe perioada determinata, somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC, angajare pe perioada determinata, somaj

Am o prietena, ea la data de 24 martie 2012 a iesit din CCC, a fost angajata la o firma cu perioada determinata pentru o luna ( proba). Acum a auzit ca nu poate sa ramana la firma si ca va fi trimisa la somaj. Se poate?

Si inca ceva.... 4ore/zi lucreaza acum...
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Aprilie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:10, 16 Aprilie 2012
1. Daca are CIM pe perioada determinata atunci la incetarea acestuia le termenul pentru care a fost incheiat poate beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj sunt formate din lunile lucrate dupa CCC la care se adauga (pana la 12) luni de dinainte de CCC.
Beneficiaza de indemnizatia de somaj daca:
- i-a incetat contractul individual de munca din motive neimputabile salariatului;
- are un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj.

Stagiu minim de cotizare de 12 luni se refera la un program de munca de 8 ore/zi , pe
ntru timp de munca partial de 4 ore/zi inseamna 2 luni lurate cu 4 ore/zi = o luna lucrata cu 8 ore/zi.

Care este situatia actuala a persoanei respective?


Daca a lucrat la revenirea din ccc 1luna cu 4 ore,inseamna ca a realizat 1/2 luna stagiu de cotizare la somaj.Daca inainte de a intra in ccc are realizat un stagiu de min.11luni si jumatate,va putea beneficia de somaj,caci cim ul sau a incetat de drept ,la expirarea perioadei de 1 luna pt. care a fost incheiat.
marcigr8 a scris:

Am o prietena, ea la data de 24 martie 2012 a iesit din CCC, a fost angajata la o firma cu perioada determinata pentru o luna ( proba). Acum a auzit ca nu poate sa ramana la firma si ca va fi trimisa la somaj. Se poate?

Si inca ceva.... 4ore/zi lucreaza acum...


Nu am mentionat, ca la o alta firma a fost angajata, nu la accea firma, din unde a intrat la CCC.
Ultima modificare: Luni, 16 Aprilie 2012
marcigr8, utilizator
1. Nu conteaza la cati angajatori a lucrat.

2. Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie de somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)
Contract de munca cu jumatate de norma anaeliza anaeliza buna , vreau sa angajez doi baieti in constructii cu jumatate de norma adica la 4 ore .nu stiu daca se poate pentru ca eu sunt ii (interprindere individuala) . ... (vezi toată discuția)
Conditiile de somaj? joint_grozavu joint_grozavu buna ziua ..chiar astazi am fost pun sa-mi semnez demisia pentru ca se face restrangere de personal, am refuzat..si am cerut preaviz, apoi le-am adus in ... (vezi toată discuția)