avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate se7en

Activitate se7en

Am inteles ca s-ar aplica Art. 150 (3), iar curatorul este numit de notarul public:

[ link extern ]
Situatia este urmatoarea: sot este decedat, iar sotia si un copil minor (peste 14 ani) sunt mostenitori. Copilul minor are nevoie de un curator. Cine numeste acest curator conform noului cod civil? Si mai departe, care sunt pasii care trebuie facuti pentru realizarea succesiunii?

Multumesc.
Răspuns la discuția Microintreprinderi
O intrebare: daca firma a fost suspendata in 2010, o pot reactiva acum si sa aleg impozit de 3%? Teoretic nu se respecta conditiile, pentru ca la 31.12.2010 firma nu avea niciun angajat, fiind suspendata.

Multumesc anticipat.
PV e scris perfect cu exceptia unei greseli care apare la numele tatalui. Aici e problema ca nu stiu cum au reusit sa completeze atat de bine PV-ul, inclusiv cu seria, numarul si CNP-ul. Oricum am trimis contestatie si acum astept.
Va multumesc pentru sfaturi. Problema este ca as vrea sa scap de aceasta amenda fara a fi nevoie sa ma deplasez la Brasov. De aceea ma gandeam ca anexarea unei adeverinte de la locul de munca care sa sustina ca in ziua respectiva ma aflam de birou ar fi de ajutor.
Inca o intrebare: Este necesar pentru contestatie sa trimit in plic procesul verbal pe care l-am primit sau este indeajuns sa anexez o copie? Ma gandesc ca poate as mai avea nevoie de procesul verbal primit de la ei.
Pe data de 27 decembrie am primit prin posta un proces verbal de la Politia Comunitara Brasov cum ca am fost surprins circuland pe un mijloc de transport in comun fara bilet si ca am refuzat sa ma legitimez. Drept urmare a fost intocmit un proces verbal prin care eram amendat contraventional cu 100 lei (faptele comise sunt prevazute de art 2 pct 33 si sanctionate de art 3 litera a).

Problema este ca eu nu am fost niciodata in Brasov. La data si ora cand a fost incheiat procesul verbal eu ma aflam la serviciu si nu inteleg cum s-a putut intampla asa ceva mai ales ca acel proces verbal este completat fara gresala - de la adresa la serie, numar de buletin si cnp. Problema nu o reprezinta banii ci legea aceasta care am inteles ca este destul de controversata, legea aceasta care permite atat de usor oamenilor sa-si insuseasca alte identitati atat de usor. Din moment ce cineva s-a folosit cu succes de datele mele o data banuiesc ca se mai poate folosi si cu alte ocazii fara ca politia sa-si dea seama. Prima intrebare pe care as dori sa v-o adresez ar fi daca se poate face ceva in aceasta privinta - cum se poate proteja cineva de furtul de identitate?

Descrierea faptelor din procesul verbal este urmatoarea: "A fost surprins calatorind pe mijlocul de transport in comun linia 31 fara bilet. La cererea de a se legitima acesta a refuzat si tot odata a dat date eronate spunand ca nu se legitimeaza decat in fata unor oameni competenti si nu in fata Politiei Comunitare". (l-am copiat intocmai asa ca va rog sa scuzati eventualele greseli)

Eu unul sincer nu am inteles nimic. Adica am dat date false si pana la urma au reusit sa scoata de la mine numele si eventual domiciliul si pe urma m-au crezut pe cuvant si mi-au dat amenda.

Ce-a de-a doua intrebare ar fi: Ce pot face pentru a contesta aceasta amenda cu judecare in lipsa pentru ca nu am timpul necesar pentru a ma deplasa la Brasov pentru un proces. Banuiesc ca ar trebui sa anexez unei scrisori pe care as trimite-o catre Politia Comunitara Brasov o adeverinta cum ca eu la data si ora respective ma aflam la locul de munca. Cum ar trebui sa arate o astfel de adeverinta de la serviciu? Dar contestatia? Este nevoie si de alte declaratii ale colegilor de serviciu? Doresc sa mentionez ca procesul verbal nu este semnat de mine in schimb apare un martor cu numele si cnp-ul (fara adresa).

In speranta unui raspuns cat mai rapid (in 2 zile trebuie sa trimit contestatia prin posta) va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Citatie
Am vorbit si cu alti avocati care m-au sfatuit sa ma duc. Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Citatie
Am vorbit si cu alti avocati care m-au sfatuit sa ma duc. Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Citatie
Am vorbit si cu alti avocati care m-au sfatuit sa ma duc. Va multumesc pentru raspunsuri.