Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine numeste curatorul conform noului cod civil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine numeste curatorul conform noului cod civil?

Situatia este urmatoarea: sot este decedat, iar sotia si un copil minor (peste 14 ani) sunt mostenitori. Copilul minor are nevoie de un curator. Cine numeste acest curator conform noului cod civil? Si mai departe, care sunt pasii care trebuie facuti pentru realizarea succesiunii?

Multumesc.
Curatorul este numit de instanta de tutela
Am inteles ca s-ar aplica Art. 150 (3), iar curatorul este numit de notarul public:

[ link extern ]
Pentru motive temeinice, în cadrul procedurilor succesorale, notarul public, la cererea oricărei persoane interesate sau din oficiu, poate numi provizoriu un curator special, care va fi validat ori, după caz, înlocuit de către instanța de tutelă.