avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1920 soluții astăzi
Forum Activitate melibabus

Activitate melibabus

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Bolile curente ale copilului nu se incadreza printre cele care se considera drept handicap. CCC se termina cand implineste 2 ani. Pentru ca baiatul meu sa beneficieze in continuare de alocatie de copiii (in jur de 40 lei) pana la varsta de 18 ani (sau mai nou +perioada de studentie), trebuie sa depun ceva acte la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala? La primul copil nu a fost necesar, dar asa am inteles, ca de data asta este posibil sa mai fie nevoie de ceva acte doveditoare.
E.Melinda
Sotul meu renunta la indemnizatia de ccc obligatorie. Eu fiind somera, trebuie sa depun ceva acte la AJOFM pentru a continua-mi somajul inceput inainte de a intra in CCC? Sau se continua automat? Inainte de a intra in CCC am avut cateva zile "goale", cand nu figuram nici in actele fostului angajator, nici in ale AJOFM, eu fiind cea ignoranta desigur, si eram la un pas sa nu intru in CCC. Nu vreau sa repet experienta.
Dar in cazul copilului la Agenţia pentru plăţi şi inspecţie socială pentru a beneficia in continuare de alocatia pentru copii dupa varsta de 2 ani?
Mentionez, ca nu as cere somaj in continuare pentru a sta acasa pe cheltuiala statului (as mai avea doar cateva zile de ajutor somaj), ci pentru ca este mai bine din punctul de vedere al copilului mai mare bolnavicios, care si in al doilea an de gradinita lipseste mult din cauza racelilor cu febra mare. Probabil ca si mezinul incepand gradinita, va sta mai mult pe acasa in primul an, bolnav.
In aceasta situatie, ma intreb, care angajator nu s-ar simti deranjat sa dea mai multe zile, poate si saptamani libere (platite-neplatite) deranjand astfel din nou un proiect de la firma, pentru ca ala micu iar trebuie sa stea acasa (gradinitele trimitand acasa, si pe buna dreptate, copiii bolnavi)....
multumesc,
E.Melinda
Buna ziua,
intre timp am aflat, ca fostul meu sef nu mai raspundea de firma falimentata din ianuarie 2012, si noul manager este imposibil de ajuns, sediul fiind din afara tarii. Fostul sef nu mai are nici un drept de semnatura, de eliberare a actelor necesare pentru a intra in somaj si nici nu ma poate lua inapoi pentru nici macar o zi pentru ca apoi sa ma poata concedia. Nu stiu data la care contractul meu a fost inchis (probabil in martie 2012), dar voi incerca sa aflu.
Daca nu intru in somaj, am totusi, dreptul ca in cele 43 de zile sa fiu in concediu medical si daca da, pot intra in concediul de maternitate si in CCC2?
Va multumesc foarte mult
Buna ziua,
Sunt in CCC1 pana in data de 15 august 2012, cand baiatul meu implineste 2 ani. Al doilea copil se va naste probabil in data de 6 decembrie 2012. Firma la care am lucrat, a dat faliment, iar pe cele 43 de zile “goale” dintre CCC1 si concediul de maternitate (din 16 august pana in 27 septembrie inclusiv) as primi indemnizatie de somaj.
Intrebarile mele sunt:
1. Pe cele 43 de zile ce suma pot primi ca somaj si ce suma daca as intra in concediu de boala?
2. Pentru concediul de maternitate in baza de calcul intra si o parte din CCC1. Pentru aceasta perioada cele 75% sau 85% se calculeaza din 390 ron (salariu minim brut garantat in plata) sau din suma pe care am primit-o lunar in CCC1?
3. Pentru calculul indemnizatiei pentru CCC2 se iau in considerare si zilele de concediu prenatal sau doar cele de dinainte, respectiv cele de somaj/concediu de boala si lunile din CCC1?

Multumesc foarte mult pentru raspuns si doresc multa sanatate avocatilor care ne ajuta si pe noi, mamicile, sa razbim cu copilasii nostrii in tot sistemul asta schimbator. :D
Buna,
Sunt Melinda, am 27 de ani. Sunt in concediu de crestere al copilului care se termina pe 14 august 2012. Astept al doilea copil care se va naste la mijlocul lui decembrie 2012. Firma la care am lucrat 2 ani si 6 luni a dat faliment intre timp, fiind si primul loc de munca.
Intrebari:
1: daca pot intra in somaj intre cele doua concedii de crestere a copilului (oare cine ar angaja o gravida in luna a 5-a pentru 4 luni?)?
2: daca pot primi al doilea concediu de crestere a copilului fara sa lucrez timp de 4 luni?
Multumesc