avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate floryn70

Activitate floryn70

Discuție Custodie copil

Buna ziua ma numesc Valentina , am si eu o rugaminte.raspundeti-mi va rog la urmatoarele: am un copil de 11 luni este crescut de cand s-a nascut pana acum de parintii mei, Tatal copilului , nu a mai dat nici un semn de viata de la o luna cand a plecat pentru ca lui ii placea mai mult viata libera din servici in servici si bautura. de atunci mi-a mai trimis injuraturi si defaimari pe telefon. cum as putea sa obtin custodia completa a copilului??? am gresit la nastere cand am crezut ca un copil il va aduce pe drumul cel bun si am trecut copilul pe numele lui .Nu a contribuit cu absolut nimic de cand s-a nascut. Eu am servici si sunt ajutata de parinti in cresterea copilului.ce ar trebui sa fac??? ,,Contul este al tatalui meu.''
multumesc pentru raspuns dar nu inteleg .
de ce sa mai solicit o indemnizatie lunara la DGASPC cand acestia au evaluat cazul si au hotarat ca este handicap de gradul I permanent cu insotitor.
treaba e ca cei de la primarie nu mai vor sa acorde pensia de insotitor ,,asistent personal" din lipsa de fonduri. nu are perioada de valabilitate E PERMANENT. nu se mai face bine .
hai sa specificam un pic ,DGAS a hotarat in urma cu vreo 5 ani ca ....... are handicap permanent gradul I de invaliditate si necesita insotitor. insotitor este mama lui care deja are o pensie de vreo 500 lei de vechime in munca si el 44 ani are 290lei pensia de handicap.Nu cumva primaria vrea sa cumuleze pensia mamei de vechime cu pensia de insotitor.deci nu inteleg de ce sa mai ma duc la DGAS cand actele sunt deja facute.
va rog sa-mi raspundeti ,multumesc!
buna ziua .va rog sa-mi raspundeti si mie
cumnatul meu are pensie de handicap gradul 1 cu insotitor ,pensia de insotitor o ia soacra mea, sau o lua ,de la primaria din ....... pana cand a primit de la primarie un preaviz care spune ca :...bugetul local nu mai dispune de fonduri pentru asistenti personali.......contractul de munca ....inceteaza cu data de.....
dupa cate stiu acestia sunt bani alocati de catre stat,poate primaria sa faca asa ceva ,si cum ramane cu pensia de insotitor?
va rog sa-mi raspundeti! multumesc!
Christos a inviat.
Va rog sa-mi raspundeti si mie referitor la:
Cu vreo luna si ceva in urma am vandut niste actiuni SIF si am obtinut niste venituri,
la care trebuie sa platesc impozit.Problema este ca sunt pensionar cu handicap gradul -I- .Beneficiez de vreo reducere sau scutire? Daca da ,ce acte imi sunt necesare?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc Sarbatori Fericite!