avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitul pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitul pe venit

Christos a inviat.
Va rog sa-mi raspundeti si mie referitor la:
Cu vreo luna si ceva in urma am vandut niste actiuni SIF si am obtinut niste venituri,
la care trebuie sa platesc impozit.Problema este ca sunt pensionar cu handicap gradul -I- .Beneficiez de vreo reducere sau scutire? Daca da ,ce acte imi sunt necesare?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc Sarbatori Fericite!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 17:49, 16 Aprilie 2012
Scutirea de impozit pentru persoanele cu handicap se refera la veniturile din salarii si din pensii.

Codul fiscal:
Art.55
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în
înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau
accentuat;

Art. 68^1
Nu sunt venituri impozabile veniturile din pensii realizate de cãtre persoanele fizice cu
handicap grav sau accentuat.


Ultima modificare: Luni, 16 Aprilie 2012
ana-cer, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)
Scutire de impozit mihaela david mihaela david un pensionar care se angajeaza cu program de 4 ore/zi si are handicap cu grad mediu, permanent , beneficiaza de scutire de impozit ? (vezi toată discuția)
Scutirea impozitului pe salarii pentru persoane cu handicap ContSters280565 ContSters280565 buna ziua. imi poate spune si mie cineva daca angajatorul meu este obligat sa imi faciliteze scutirea impozitului pe salariu avand in vedere faptul ca ... (vezi toată discuția)