Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitul pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitul pe venit

Christos a inviat.
Va rog sa-mi raspundeti si mie referitor la:
Cu vreo luna si ceva in urma am vandut niste actiuni SIF si am obtinut niste venituri,
la care trebuie sa platesc impozit.Problema este ca sunt pensionar cu handicap gradul -I- .Beneficiez de vreo reducere sau scutire? Daca da ,ce acte imi sunt necesare?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc Sarbatori Fericite!
Scutirea de impozit pentru persoanele cu handicap se refera la veniturile din salarii si din pensii.

Codul fiscal:
Art.55
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în
înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau
accentuat;

Art. 68^1
Nu sunt venituri impozabile veniturile din pensii realizate de cãtre persoanele fizice cu
handicap grav sau accentuat.

ana-cer, moderator