avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... scutire impozit salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

scutire impozit salarii

Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am citit niste modificari la codul fiscal si am inteles ca scutirea de impozit pe salar a fost abrogata .Cine ma poate lamurii exact si articolul care reglementeaza acest lucru.,pentru ca unii spun DA unii spun NU. ?
veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt venituri neimpozabile, art 55 alin,4litera k , codulfiscal
eu am intrat pe MF ANAF si acolo au postat ei codul fiscal si normele metodologice valabile la februarie 2013 cu toate modificarile si acolo am vazut ca art.55alin4lit K este abrogat si o lit K1 dar mergind la norme metodologice art55 alin4lit K1 este abrogat si apare un art87^1
char nu vrea nimeni sa ma lamureasca cum este cu scutirea de impozit pe salarii ,pt ca art55ali4lirK este abrogat si aparw un alin/K1 care si ala cind te duci pe norme metodologice apare abrogat . Sau cel putin asa am inteles eu .
Art 55, Cod fiscal:
"(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat; "

Codul Fiscal din 22/12/2003
Versiune consolidata la data de: 01/04/2010
"(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la funcţia de bază;"


Codul Fiscal din 22/12/2003
Versiune consolidata la data de: 14/05/2010
"(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat"

Codul Fiscal din 22/12/2003
Versiune consolidata la data de: 01/03/2013
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
k) Abrogată prin punctul 14. din Ordonanţă de urgenţă nr. 58/2010 începând cu 01.07.2010.
k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;

Litera k), ce a fost abrogata nu facea referiri la acest aspect care va intereseaza, veniturile din salarii obtinute de persoane cu handicap grav sau accentuat sunt tratate in acelasi mod din 2010 si pana in prezent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salariu mirela teodora mirela teodora Spuneti-mi, va rog, daca persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de scutire de impozit pe veniturile asimilate salariilor?Daca da, care este ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit salariu pt persoana cu handicap GabrielaCon GabrielaCon Buna ziua, sunt o persoana cu handicap grav si salariata (probabil printre putinele persoane cu handicap grav). Pana acum am beneficiat de scutire de la plata ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit salariu persoana cu handicap accentuat mfiloteanu mfiloteanu Este legal ca de la 1 Ian. 2010 retinerea de impozit pe salariu in situatia in care sunt persoana cu handicap accentuat? (vezi toată discuția)