avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale scutire impozit salariu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

scutire impozit salariu

Spuneti-mi, va rog, daca persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de scutire de impozit pe veniturile asimilate salariilor?Daca da, care este baza legala, procedura? Stiu că art. 26, litera a) din Legea 448/2006 s-a abrogat, incepînd cu 01.01.2010, conform unor prevederi din Codul fiscal, dar cum trebuie acestea interpretate, Normele nu sunt corelate??? Cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: iubestedariarta , utilizator 18:36, 28 Decembrie 2010
A se vedea şi art. 55, alin. (4) lit. k^1) din LEGEA nr. 571 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 927 din 23 decembrie 2003, care prevede:
"(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
................................................................................
.....
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la funcţia de bază-

sunt trei categorii de handicap: USOR, GRAV si ACCENTUAT

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit grad handicap accentuat floribell floribell Am un angajat C.Medical cod 14 cu scutire Cerfificat de incadrare grad handicap accentuat. In L.571/2003 Art.55 K^1) persoana beneficiaza de scutire la plata ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit pe salariu sirbualexandru sirbualexandru mentionez ca am certificat de handicap gradul 2 accentuat dobandit pe 16 oct. 2014 ,am trimis la serv un examplar (mentionez ca sunt politist)si mi-a venit o ... (vezi toată discuția)