Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale scutire impozit salariu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

scutire impozit salariu

Spuneti-mi, va rog, daca persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de scutire de impozit pe veniturile asimilate salariilor?Daca da, care este baza legala, procedura? Stiu că art. 26, litera a) din Legea 448/2006 s-a abrogat, incepînd cu 01.01.2010, conform unor prevederi din Codul fiscal, dar cum trebuie acestea interpretate, Normele nu sunt corelate??? Cum se procedeaza?
A se vedea şi art. 55, alin. (4) lit. k^1) din LEGEA nr. 571 din 22 decembrie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 927 din 23 decembrie 2003, care prevede:
"(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
................................................................................
.....
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la funcţia de bază-

sunt trei categorii de handicap: USOR, GRAV si ACCENTUAT