avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate Florinqq

Activitate Florinqq

Discuție Daune morale
In cazul in care o clienta a magazinului in care lucrez , trimite un mail la relatii clienti si in corpul mail-ului mi se adreseaza cu "prost crescut" , "putulica ofticat" ,"gealatului prost ","gealatu de sparsese borcanu pe el" as putea obtine o anumita suma pentru daunele morale provocate?Si daca da, imi puteti spune care sunt pasii care trebuiesc urmati? Va multumesc!
Răspuns la discuția Divort
Multumesc.Din ce in ce se complica lucrurile.Apartamentu nu este inscris in cartea funciara.Asta inseamna ca mai dureaza f mult pana se poate intabula pe numele mamei(sper ca nu am incurcat termenii,imi sunt necunoscuti)...Suntem extenuati.Sper sa reusim...tata...bea de stinge:)haz de necaz.
Răspuns la discuția Divort
Ma refeream ca imediat dupa divort sa se retreaca in posesia mamei, proaspat divortata:)
Dar daca se face partajul,si dupa cum spuneati sa plateasca in rate,in cat timp se finalizeaza totul?Avand in vedere ca sunt de acord amandoi si au stabilit tot.Minorul in grija mamei,nu dorim neaparat pensie alimentara,se da un avans....cat dureaza mai exact(am vrea ca intr-o saptamana sa se incheie si apartamentul sa fie trecut pe numele mamei?

Răspuns la discuția Divort
S-au hotarat pana la urma sa faca divort la notar.Sper ca nu sunt offtopic, dar mai am cateva intrebari.Va sunt foarte recunoscator pentru mesajele de pana acum.Mama vrea sa ii acorde un procent semnificativ din valoarea locuintei,cu avans intr-o perioada de 1 an,1 an jumatate.Este recomandat sa faca partajul la notar?Sau mai degraba sa semneze amandoi ca in acele conditii de restituire de banii sa treaca bunul imobiliar pe numele unuia dintre copii majori.Deci in loc de partaj sa faca o tranzactie de vanzare-cumparare catre copii.Altfel,daca nu se poate,partajul se poate face si in timpul procedurii de divort?Daca mama ii da un avans si inca nu s-a finalizat(ea trebuie sa-si respecte contractul de munca din strainatate)banii sunt pierduti?Dumnezeu sa va binceuvanteze pe cei care imi vor raspunde!!:)
Se poate divorta la notar daca :este de comun acord si este un minor , tatal este de acord sa lase minorul in grija mamei care va pleca dupa o luna in Italia(avand contract de munca acolo),minorul va ramane in grija fratilor,tatal este de acord sa cedeze apartamentul mamei contra unei sume de banii(care sa o primeasca in 2 ani)
Discuție Divort
Buna ziua.Mama mea vrea sa divorteze de tatal meu deoarece nu se mai inteleg(tata bea, face scandal,pur si simplu o agreseaza psihic;asta de cand ma stiu-abia acum s-a hotarat sa faca pasul).Tata este de acord sa divorteze,fiindca vrea banii de pe apartamentul in care locuiesc.In familie sunt :un minor,eu si sora mea majori.Tata spune ca este de acord sa lase custodia fratelui minor , mamei.Intrebarile mele sunt :
-ce procent din apartament ii revine
-mama ar vrea sa divorteze luna asta ,pentru ca are contract de munca in Italia
-daca lucreaza in Italia, afecteaza incredintarea minorului catre mama?Trimite banii in tara si eu si sora mea ne ocupam de el(dus la scoala,teme,mancare ,etc.)
-mama nu ar vrea sa vanda apartamentul, ci ar vrea sa-i dea partea care ii revine legal.Este un anumit interval de timp in care trebuie sa-i predea banii?
- cam cat ar costa un avocat care sa ne ajute in acest caz;si daca se poate plati avocatul la sfarsitul cazului;atunci cand a reusit ce a propus.

Multumesc.