avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate ADI1981

Activitate ADI1981

buna ziua
as vrea sa stiu daca stie cineva - un spital poate desfasura activitati economice cu adaos comercial - sa vanda sucuri, inghetata, ... adica activitatile unui magazin pentru a realiza venit ? sau poate sa desfasoare activitati de restaurant ? mai precis sa-si organizeze in incinta un restaurant propriu ?
multumesc mult celor care raspuns
Discuție contract
buna ziua
vreau sa instalez cateva automate pt prepararea bauturilor calde la o institutie publica (spital)
dupa ce le prezint oferta
acestia imi pot face contract de inchiriere fara licitatie (sau pot sa fac un contract de comodat )
multumesc mult
Daca in atributiile Dvs de serviciu intra doar aceste activitati pe fonduri structurale, inseamna doar ca va indepliniti obligatiile de serviciu, pentru care sunteti remunerat conform contractului incheiat cu institutia al carei angajat sunteti.


e corect cea ce spuneti dar eu pot obtine venituri din alte proiecte depuse de alte unitati fie ca coordonator proiect fie ca expert daca ma incadrez binenteles ?
buna ziua
va multumesc pt raspuns
ca responsabil proiect pot fi platit ?
eu stiu ca functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura alte activitati, remunerate sau neremunerate ...

am citit putin si art. 52 din Legea nr. 330/2009, stipuleaza ca „functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.

acum eu numai de asta ma ocup la servici fonduri structurale #-o

poate ma luminati putin
va multumesc
buna ziua sunt un functionar public la o primarie din judetul Gorj si ma ocup de tot ce tine de proiectele europene : identificare , depunere , implementare ...
intrebarea mea este urmatoare :
pot detine functii remunerate de expert in proiecte implementate de alte primarii ?
va multumesc