Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Activitati comerciale in incinta spitalului
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Activitati comerciale in incinta spitalului

buna ziua
as vrea sa stiu daca stie cineva - un spital poate desfasura activitati economice cu adaos comercial - sa vanda sucuri, inghetata, ... adica activitatile unui magazin pentru a realiza venit ? sau poate sa desfasoare activitati de restaurant ? mai precis sa-si organizeze in incinta un restaurant propriu ?
multumesc mult celor care raspuns
In primul rand va trebuie avizul Sanepidului.
Este o chestiune primordiala si doar ei analizeaza acest aspect deoarece fara aviz nu se poate.
Presupun ca vreti si orchestra...la restaurant...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In primul rand va trebuie avizul Sanepidului.
Este o chestiune primordiala si doar ei analizeaza acest aspect deoarece fara aviz nu se poate.
Presupun ca vreti si orchestra...la restaurant...

... obligatoriu cu solist... ;)

Poate trece in actul constitutiv, ca obiect de activitate suplimentar si activitatea de comert pentru produse alimentare... nimic nu interzice.

Dar, ce prestanta poate avea un astfel de spital unde pe langa consultatii, se mai serveste o banana, o aluna, o maslina... sau poate chiar se mai organizeaza si nunti...

... de fapt, poate este mai bine: i se face cuiva rau la nunta, are medicul aproape :rofl:

Poate vrea o cantina...;)

Oricum ii trebuie aviz...

Dreptul il are dar trebuie examinat daca nu se incalca drepturile altora...