avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Activitati comerciale in incinta spitalului
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Activitati comerciale in incinta spitalului

buna ziua
as vrea sa stiu daca stie cineva - un spital poate desfasura activitati economice cu adaos comercial - sa vanda sucuri, inghetata, ... adica activitatile unui magazin pentru a realiza venit ? sau poate sa desfasoare activitati de restaurant ? mai precis sa-si organizeze in incinta un restaurant propriu ?
multumesc mult celor care raspuns
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:41, 2 Iunie 2014
In primul rand va trebuie avizul Sanepidului.
Este o chestiune primordiala si doar ei analizeaza acest aspect deoarece fara aviz nu se poate.
Presupun ca vreti si orchestra...la restaurant...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In primul rand va trebuie avizul Sanepidului.
Este o chestiune primordiala si doar ei analizeaza acest aspect deoarece fara aviz nu se poate.
Presupun ca vreti si orchestra...la restaurant...


... obligatoriu cu solist... ;)


Poate trece in actul constitutiv, ca obiect de activitate suplimentar si activitatea de comert pentru produse alimentare... nimic nu interzice.

Dar, ce prestanta poate avea un astfel de spital unde pe langa consultatii, se mai serveste o banana, o aluna, o maslina... sau poate chiar se mai organizeaza si nunti...

... de fapt, poate este mai bine: i se face cuiva rau la nunta, are medicul aproape :rofl:

Poate vrea o cantina...;)

Oricum ii trebuie aviz...

Dreptul il are dar trebuie examinat daca nu se incalca drepturile altora...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen 5610 sau 5630???????? lore_leyy lore_leyy Buna seara! Am o mare problema ............ Firma F are ca domeniu de actitate ,activitati ce se incadreaza la cod CAEN 5610-restaurante.....mai precis este ... (vezi toată discuția)
Grefier arhivar - bibliografie concurs: regulament interior parchet djpadrecito djpadrecito Buna ziua! Vreau sa ma inscriu la concursul pt ocuparea postului de grefier arhivar la pca craiova si printre subiectele tematicii de concurs imi trebuie si ... (vezi toată discuția)
Autorizare activitati patriciageorgescu patriciageorgescu Buna ziua, Imi poate spune cineva ce pasi trebuie sa urmez pentru a autoriza o cantina - codul CAEN 5629 si servicii de cazare pentru muncitori sezonieri ( ... (vezi toată discuția)