avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiumaill

Activitate Laurentiumaill

Multumesc ! Acum am inteles ! Declar acest subiect inchis .
Vesti bune dupa cum vad , in ceea ce-l priveste pe tatal meu . Alta intrebare si sper sa fie si ultima in acest topic : Daca ar vrea anul acesta sa iasa la pensie , ce s-ar intampla ? Ce cota de pensie ar primi din ..100 % ? Care ar fi penalizarea ? Tin sa mentionez ca fabrica la care lucreaza el a inceput de anul trecut sa " scartaie " rau de tot in halul in care , a ajuns deja la a 5-a plata neefectuata iar directorul le spune angajatilor franc in fata sa plece daca nu le mai convine . La varsta lui , greu isi mai mai gaseste un loc de munca sau ..aproape deloc .
Pe bune , ca nu am stiut de existenta unui sistem intern de mesagerie . Multumiri , inca o data !
Multumesc pentru raspunsuri si ...sa auzim de bine ! Nu stiu acum , ca tot nu mai am nelamuriri cu referire la acest subiect , cum se procedeaza ? Il inchid , se inchide automat de catre moderatori ...
Răspuns la discuția Platim sau nu teava din beci ?
Poate nu am fost destul de clar . Dopul sudat a fost la noi in casa , atuncunci cand ne-am debransat de la reteaua de incalzire si furnizare a apei calde ,si-am trecut la un sistem propriu de incalzire , adica acum 8 ani jumatate . In beci insa , a ramas acea teava mai mare-n diametru care duce inca agent termic la 2 familii din sc B . De atunci in coace , incet , incet fiecare familie de pe scara noastra s-a debransat , actualmente ramanand 0 ( zero ) beneficiari ale serviciilor acesteI firme ., insa dat fiind ca acea teava traverseaza subsolul scarii noastre ( A )si radiaza caldura , tot vin facturi lunare cu majorari s a m d pana s -a ajuns si-n punctul culminus > oprirea din veniturile locatarilor din sc A pe motivul recuperarii debitelor catre aceasta firma , care DA a dat in judecta nu asociatia ci persoanele care beneficiaza de caldura ce provine din beci , caldura care nu ajungea apartamente nici prin calorifere , ca sa ne incalzim . Acum o singura teava , undeva la subsol ne incalzeste de numa numa pe toti din sc A de la parter pana la etajul 4 . Poate acum am fost mai explicit . Imi cer scuze ca am creeat o oarecare confuzie .
Buna ziua , din nou ! Am sunat pe la casa de pensii , mi-am strofocat putin creierii prin HG-urile de pe site-ul oficial al casei de pensii si nu prea m-am edificat . E clar , nu-s facut pentru asa ceva , de aceea va rog sa ma indrumati in urmatoarea cauza :
Tatal meu implineste 57 de ani in august (acest an ) si lucreaza neatrerupt din anul 1975 . Primii 26 de ani de munca a lucrat in conditii de toxicitate ( acizi pentru degresarea pieilor de animale ) avand grupa a 2-a , iar din 2002 , cu tranfer ( fara intrerupere ), lucreaza in al 2-lea loc de munca ( spera sa fie si ultimul ) . Am facut eu un calcul acesta : 26 de ani ( primul loc cu grupa a 2-a ) +12 ( al 2-lea loc ) = 38 de ani de contributie , insa daca la acea grupa s-ar adauga 3 luni/an ( dupa cum am inteles eu ) ar mai fi de adaugat 26 x 3 =78 de luni adica 6.5 ani . Acum daca adaug 6.5 la 38 ar fi 44.5 de ani de contributie neintrerupta catre casa de pensii . Cum se calculeaza ...nu-s sigur , dar sunt sigur ca un raspuns mai clar il voi avea de la dumneavoastra , asa cum de fiecaredata s-a intamplat cu orice problema pusa . Multumiri anticipate pentru rabdarea si implicarea in problemele noastre !
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin.
Asta nu s-a intamplat sub nici o forma ! Cine m-a invatat pe mine sa sudez in acele procedee ? Nimeni ! Nu am beneficiat de nici un curs . Ok , unde-i lege , nu-i tocmeala . In cazul acesta trebuie sa ma gandesc bine daca semnez sau nu acel act aditional sau sa-mi caut de lucru altundeva ,sau sa-mi iau "vant " cum spunea cineva mai sus pana nu-mi leaga aripile . Daca beneficiam de-o pregatire , trebuia sa fie un profesor , ceva , niste ore , o hartie cu niste date referitoare la cum se face acea sudura si bineinteles o diploma , un atestat ..ceva la mana ! Cum nu exista nimic , consider ca nu am ce semna .

Multumesc pentru raspunsuri , chiar mi-au fost utile !

PS . daca le dau banii sau daca mi se opresc , legea spune ca trebuie sa intru in posesia autorizatiilor ? Ma gandesc ca pana la urma 400 de euro n-ar fi o avere si as putea sa le platesc dar, le vreau in mana , in original .
Răspuns la discuția Platim sau nu teava din beci ?
Foarte clar , nici o persoana de pe scara noastra nu dispune de incalzire de la EcoTerm de peste 3 ani . Noi( familia mea ) avem peste 8 ani de cand nu mai avem nici tevile-n casa . 2 familii din scara B (blocul avand 3 scari A, B si C ) mai dispun de serviciile EcoTerm din tot blocul . Facturile care vin se refera la prestari servicii fara detalierea unui consum contuarizat de repartitoare si nu se refera la consumul din apartamente pentru ca e CLAR ca nu mai avem tevi si nici calorifere in case si nici pe casa scarilor . In ceea ce priveste fondul pentru reparatii , va asigur ca defectiunea aparand in mod repetat in partea de subsol a scarii noastre doar noi , locatarii din scar A am platit , in nici un caz cei din scara B sau C , din contra , am fost amenintati cu judecata in cazul in care nu grabim repararea deoarece scurgerea le afecta si lor subsolul .
Buna ziua si sarbatori fericite ! Revin pe forumul dumneavoastra cu o problema care ma macina de-o vreme buna . Functia mea este cea de sudor . Scoala de sudori mi-am platit-o personal si diploma am obtinut-o in 2003 in urma testarii mele de catre un organ acreditat . Acum 2 luni , firma la care lucrez a gasit o lucrare pe care s-ar fi incumetat s-o contracteze doar ca , avea nevoie ca un numar de sudori sa fie autorizati in anumite procedee recunoscute de un anumit registru de control calitate european . Fara acestea ( autorizarile in cauza ) firma nu ar fi compatibila in executarea acelei lucrari . Rapid , conducerea a efectuat o lista cu sudori pe care i-a propus spre a efectua acele tipuri de sudura in cateva sedinte supervizate de catre un reprezentant al registrului de control . Sarmele folosite au fost noi ( adica altele decat cele pe care le foloseam in mod obisnuit ) iar pozitiile de sudare au fost unele din cele mai dificile . Fiecare sudor si-a dat silinta sa efectueze sudura conform normelor cerute de registru si o mare parte din noi am reusit chiar sa trecem cu brio . In consecinta , sesiunea de autorizari a fost un succes si firma a putut sa se ridice la standardele cerute de beneficiarul lucrarii.
Desigur ca aceasta sesiune de autorizari ( de validare , nu de pregatire a anumitor sudori ) a costat ceva banuti . In cazul in care maine de ex. vreau sa plec din firma pe motiv ca mi-am gasit un loc de munca mai bine platit eu personal am de achitat suma de 400 de euro , pentru ca am raspuns pozitiv la solicitarea conducerii si-am ajutat la ridicarea standardelor de calitate a firmei efectuand cu brio acele 4 tipuri de sudura . Va intreb , cum poate fi cuiva imputata o suma de bani pentru o activitate ce deja a fost in beneficiul angajatorului ? Eu unul, nu am primit nici o marire de salariu sau vre-o bonificatie in semn de multumire si-n plus acele autorizatii nu raman in posesia mea ci , intr-un dosar prin nu stiu care birou al SC-ului in cauza . E corect ?
Răspuns la discuția Platim sau nu teava din beci ?
Acea teava cu agent termic , intra prin sc A ( scara in care locuiesc eu ) si traverseaza subsolul nostru doar pentru 2 ( doi ) locatari din sc B . La noi pe cara NIMENI nu mai este bransat la EcoTerm Fagaras , si NU , nu mai alimenteaza nici un bloc , la noi in bloc se termina .