avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate andre12

Activitate andre12

Buna ziua! Daca o institutie publica achizitioneaza un obiect in valoare de 1790 fara TVA ,unde va incadra acest obiect:mijloace fixe -deoarece cu TVA valoarea este mai mare sau la obiecte de inventar ? Si care este legislatia in aceasta privinta si in acest moment(2012)?Multumesc
Discuție oug34/2009
pana cand e valabila ordonanta 34/2009? Putem achizitiona mobilier si aparatura birotica in 2012?
Va rog sa ma ajutati cu o problema.Lucrez la o institutie publica si am achizitionat anul trecut obiecte de inventar pe care apoi le-am platit la sfarsitul anului.Anul acesta am constatat ca printre obiectele de inventar erau si produse care aveau depasita valoarea de 1800 ron si in consecinta trebuiau achizitionate la mijloace fixe.Va rog sa imi spuneti cum pot proceda acum.
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati intr-o problema.Anul trecut am semnat un contract de vizionare pentru un apartament cu o agentie imobiliara dar nu am primit nicio copie al acelui contract.Dupa vizionarea apartamerntului am mai fost si la alte agentii care aveau si ele acel apartament la vanzare.Dar nu ne-am inteles atunci cu proprietarul (noi asteptam raspuns la vanzarea apartamentului nostru prin programul prima casa iar proprietarul avea nevoie sa il vanda urgent) si nu l-am cumparat atunci. Am mai fost la cateva vizionari cu agentul respectiv si apoi,vazand ca noi nu cumparam nimic nu ne-a mai sunat si nici nu a mai lut legatura cu noi.La o luna am vazut un apartament dat la vanzare in ziar (nestiind ca este vorba despre acelasi apartament ) si fiind la noi facuta deja vanzarea apartamentului nostru am luat legatura cu proprietarul si la vizitarea apartamentului ne-am inteles la vanzare.Am cumparat apartamentul-in luna august 2011 si abia anul acesta in luna mai agentul imobiliar a venit sa ne ceara comisionul pentru cumpararea apartamentului. Ce este de facut ?
Hristos a Inviat! Am primit mostenire,in 2006,un loc de veci .Trebuie facute ceva acte pe numele meu sau e valabil doar mostenirea prin testament? Si unde ar trebui sa merg?