avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate bia79

Activitate bia79

Doamnelor, multumesc !
Asociatul nu vrea/ nu poate/ nu are chef sa numeasca alt administrator pentru ca nu doreste ca eu sa renunt. Eu nu mai pot indeplini aceasta calitate si vreau sa plec. Din partea asociatului eu o vad deja ca rea vointa. cred ca am sa vad ce imi zic cei de la ORC. Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema : sunt administrator al unei societati comerciale de aproximativ un an si jumatate ( nu si asociat ) . Eu doresc sa ies din actul constitutiv al firmei, pentru ca mi-am infiintat propria firma, de care trebuie sa ma ocup, si doresc sa plec de la firma pentru care lucrez acum. As dori sa stiu daca pot merge la Registrul Comertului si pot rezolva ceva acolo, pentru ca asociatul unic nu are pe cine sa numeasca momentan administrator, el nu doreste sa fie si administrator ( este in alta tara si nu poate veni aici ), iar eu nu pot astepta la nesfarsit hotararea lui. Va multumesc anticipat !
buna ziua,
Am divortat in urma cu doi ani, valoarea pensiei de intretinere pentru cei doi copii, ramasi in custodia mea, fiind atunci stabilita ca procent din valoarea salariului minim pe economie, adica ''imensa'' suma de 150 lei . In urma cu un an am deschis din nou proces pentru marire pensie, fostul sot s-a angajat la o firma romaneasca, detasat in alta tara, dar cu cim in Romania, tot cu salariul minim pe economie. In strainatate castiga in jur de 2300 euro pe luna, dar a adus adeverinta de la munca precum el este angajat aici cu 581 lei lunar si judecatorul mi-a stabilit la valoarea acestuia din nou procent de 33 %, adica 192 lei... in fine de anul acesta lucreaza tot cu contract la o alta firma, tot in afara tarii. Stiu ca are contract direct in alta tara. Cum as putea sa obtin pentru copii o marire a pensiei lor de intretinere ? Este foarte greu sa cresti doi copii cu 192 lei ,avand in vedere ca nu i-a platit nici pe acestia de 6 luni . Pentru ca firma nu este din tara pot sa trimit prin avocat ( inca nu am, dar stiu ca este necesar in aceste cazuri ) o hartie in tara respectiva pentru a-i putea trimite aici veniturile ? Sau la ministerul de Finante din tara respectiva ? Hotararea judecatoreasca de data trecuta trebuie doar pusa in executare ? Adica trimisa la actualul lui loc de munca pentru a putea primi banii care trebuie ? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri .
va multumesc foarte mult :)
buna ziua,

va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un model de fisa postului pentru tehnician constructii nave, cor 311516, am control de la itm maine si nu o gasesc sub nici o forma pe net. multumesc anticipat !