avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate OLGAS

Activitate OLGAS

Discuție Martor
Buna ziua!
Sunt doua (2) dosare la aceeasi instanta, dar cu nr dosar diferit, termene diferite si cu acelasi subiect. In primul dosar s-a dat solutia. Intrebarea este: in al doilea dosar se poate cita reclamanta din primul dosar ca martor (avind acelasi subiect de dosar)? Multumesc anticipat.


Buna ziua!
Eu am chemat in judecata Comisia Centrala de Contestatii pt nesolutionarea in termen legal a contestatiei mele . Am avut prima infatisare si instanta i-a pus in vedere solutionarea contestatiei pt care a dat noul termen 29 martie. Intre timp mi-a venit hotararea C. C de Contestatii , fiind NEFAVORABILA!!! Vreau sa atac aceasta hotarare , dar cele 30 zile expira pana la data de 29 martie. Ce trebuie sa fac? Depun atacul la dosarul deschis deja, inainte de 29 martie sau trebuie sa deschid alt dosar?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Stagiul complet de cotizare
Ati scris la punctul 2 ca perioada de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare si se ia in calcul numai la pensionarea pentru limita de varsta! Dar in art. 59 din Legea 263/2010 este vorba de pensionarea pentru limita de varsta:
" Nevazatorii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare."
Răspuns la discuția Stagiul complet de cotizare
Multumesc de raspuns. Art. 59 din legea 263/2010 zice ca am nevoie de 1/3 din stagiul complet de cotizare. Intrebarea mea era daca pot beneficia de pensie de limita de varsta conform acestui art, deoarece , dupa parerea mea intrunesc conditiile cerute, dupa cum am relatat in comentariul anterior.
Multumesc
Răspuns la discuția Stagiul complet de cotizare
Va multumesc foarte frumos pt raspuns.
Sant nascuta la data de 13.10.1969. Am fost inscrisa la pensie de invaliditate gr. 2 incepand cu data de 01.01.1999. Cand am fost pensionata am avut 10 ani 2 luni si 21 zile in conditii normale de munca. Doar acuma mi s-a eliberat un certificat de handicap vizual, cod handicap 4, gradul accentuat, adica gr 2, data ivirii handicapului 13.10.1969, adca congenital , din nastere, cu mentiunea ca pot beneficia de art. 59 din legea 263/2010, daca intrunesc conditiile. Dupa parerea mea eu intrunesc conditiile. Am dreptate si pot beneficia de pensie de limita de varsta?
Multumesc anticipat.
Multumesc frumos pt raspuns.
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
cand se acorda pensie de limita de varsta, cum se calculeaza stagiul complet de cotizare, an/luna/zi ...in conditii normale de munca+ perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate? Sau se ia in considerare doar perioada in conditii normale de munca?
Multumesc anticipat.
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti unde pot ataca hotararea Comisiei Centrale de Contestatii. La judecatorie sau la tribunal sectia civila?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Instanta
Multumesc frumos pt raspuns.
Discuție Instanta
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi explicati ce inseamna:
" Societatea noastra nu are calitate procesuala pasiva".
Va multumesc anticipat.