avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters249730

Activitate ContSters249730

Buna seara.Multumesc celor care m-au sfatuit insa problema mea cu dosarul de somaj nu s-a rezolvat inca.Patronul la care am lucrat un an si m-ia desfacut contractul de munca pe motiv ca s-a desfiintat postul (a zis ca a dat faliment ca nu are de lucru)nu vrea sa imi elibereze adiverinta in care sa scrie perioada lucrata, salariu si adiverinta ca si-a platit toate asigurarile sociale ce ii reveneau,pe motiv ca nu a platit ultimele 3 luni.Din nefericire eu nici nu mai stiu ce sa cred,daca am fost angajat cu acte in regula (am un contract)de ce nu vrea sa imi dea? La insistentele mele telefonice mi-sa spus ca pot sa il dau in judecata dar asta dureaza si eu o sa am intrerupere in vechimea de munca.Acum ma intrb exista ore vre-o lege sau vreun organ abilitat sa il oblige sa imi dea acele adiverinte?sau daca nu ce pot face totusi sa beneficiez de somaj?Cui sa ma adresez?
Buna seara
In In data de 01-05-2011 am schimbat locul de munca semnind un contract(il am)si pe data de 09-06-2011 patronul a venit cu alt contract si am aflat ca am intrerupere 1 luna.In data de 18- 06-2012 am primit foaie de lichidare pe motiv ca s-a dessfiintat postul si am fost mintit ca ma da in somaj.azimam dus sa depun dosarul am aflat ca angajatorul nu a platit contributiile ce ii reveneau din 01 04 2012.Eu pot beneficia de ajutor de somaj?Mentionez ca nici salariul nu lam primit pe ultimele 2 luni. Va multumesc
Buna seara
Lucrez cu contract de munca de un an de zile la un patron cu 3 angajati si pina acum 3 luni am primit drepturile banesti dar drepturile cuvenite pt luna ianuarie le-am primit dupa 3 saptamini de la data stabilita in contract ,adica 15. Pentru luna aprilie insa nu am primit inca nici un ban pina acum.Ce pot face cui sa ma adresez?Este vre-o lege ceva care sa il oblige pe patron sa isi respecte indatoririle contractuale?Am familie si datorii nu pot astepta sa il dau in judecata!
Va multumesc anticipat.