Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate cinneva sa-mi dea un sfat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate cinneva sa-mi dea un sfat?

Buna seara
Lucrez cu contract de munca de un an de zile la un patron cu 3 angajati si pina acum 3 luni am primit drepturile banesti dar drepturile cuvenite pt luna ianuarie le-am primit dupa 3 saptamini de la data stabilita in contract ,adica 15. Pentru luna aprilie insa nu am primit inca nici un ban pina acum.Ce pot face cui sa ma adresez?Este vre-o lege ceva care sa il oblige pe patron sa isi respecte indatoririle contractuale?Am familie si datorii nu pot astepta sa il dau in judecata!
Va multumesc anticipat.
Codul Muncii...
sesizati ITM-ul in raza caruia se afla sediul social al angajatorului.
@ stelamilea

1. Art.40 alin.2 C.mun.
Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
......
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
.....

2. pentru neplata salariului va puteti adresa ITM-ului si/sau promova o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat sa va plateasca salariile restante.
ITM-ul constata neplata salariului, dar nu-l poate obliga pe angajator.