avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Activitate oam69oag

Activitate oam69oag

buna ziua!
Ma puteti sfatui in legatura cu urmatorul caz:
am fost dat in judecata pentru marirea pensiei de intretinere a minorului, stabilirea domiciliului si incredintarea minorului. instanta a hotarat majorarea pensiei , domiciliul la mama si autoritate parentala comuna. Mama minorului a facut recurs cerand sa-i fie incredintat minorul doar ei.
Considerati ca are sanse sa i se incredinteze doar ei?
La primul termen as putea cere amanare pentru angajare de avocat?
Trebuie depusa si aici intampinare, si in ce termen?
Iar in cazul in care ea ar avea castig de cauza as dori sa stiu daca mai am dreptul la recurs?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția schimbare autoritate parinteasca
As dori ca domiciliul copilului sa fie la mine, deci sa locuiasca cu mine, intrucat mama vrea sa paraseasca tara cu minorul definitiv nu doar in excursii sau vizite la rude.
Multumesc pt raspuns!
Răspuns la discuția schimbare autoritate parinteasca
Va multumesc mult pt raspunsul d-voastra!
Ideea este ca as dori sa fac aceasta actiune de reinstaurare a autoritatii parentale comune intrucat mama minorului doreste sa plece din tara cu minorul iar conf lg 248/2005 nu mai este nevoie de declaratia mea notariala ci este suficienta doar hotararea definitiva si irevocabila de incredintare a minorului.



Răspuns la discuția schimbare autoritate parinteasca
Intr-adevar hotararea este data conf vechiului Cod Civil si am obtinut dreptul de vizitare al minorului. Deci sa inteleg ca pot formula o actiune de reinstaurare a autoritatii parentale comune?
M-ar interesa o astfel de actiune intrucat mama minorului vrea sa paraseasca tara impreuna cu minorul iar conform lg 248/2005 este suficienta doar hotararea definitiva si irevocabila de incredintarea minorului nemeaifiind nevoie de declaratia mea notariala.
Va multumesc mult !


Răspuns la discuția schimbare autoritate parinteasca
In primul rand va multumesc pt raspunsul dumneavoastra.
Deci as dori schimbarea hotararii care este conform vechiului Cod Civil , si in care s-a stabilit doar ca am dreptul de vizitare al minorului. As dori sa fac o actiune de reinstaurare a autoritatii parentale comune conmform Noului Cod Civil. Care ar fi sansele de reusita intr-o astfel de actiune si cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc mult!
Buna ziua!
Conform noului Cod Civil autoritatea parinteasca poate fi hotarata pt ambii parinti. Intrebarea mea este urmatoarea:
daca minorul a fost incredintat mamei prin hotarare definitiva si irevocabila deci apartine numai ei, cum as putea beneficia si eu (tatal) de autoritate parinteasca comuna? Deci as putea schimba apartenenta autoritatii parintesti sa fie comune?
Multumesc mult!