Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare autoritate parinteasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare autoritate parinteasca

Buna ziua!
Conform noului Cod Civil autoritatea parinteasca poate fi hotarata pt ambii parinti. Intrebarea mea este urmatoarea:
daca minorul a fost incredintat mamei prin hotarare definitiva si irevocabila deci apartine numai ei, cum as putea beneficia si eu (tatal) de autoritate parinteasca comuna? Deci as putea schimba apartenenta autoritatii parintesti sa fie comune?
Multumesc mult!
Puteti deschide un proces.
Ce anume doriti in concret?
Probabil ca hotararea de care vorbiti a fost data pe vechiul cod civil, iar dvs. nu ati solicitat program de vizitare a minorului.
In noul cod civi nu mai exista termenul de program de vizita, pentru ca autoritatea parinteasca este exercitata de ambii parinti.
Puteti solicita instantei o hatarare prin care sa se specifice expres acest lucru, referitor la autoritatea parinteasca exercitata de ambii parinti, astfel ca sa nu aveti intedictii din partea mamei copilului.
Da, situatia impune o hotarare judecatoreasca pentru ca desi legea este clara mama minorului poate sa nu respecte legea...si din acest motiv sa fie obligat sa se judece si sa obtina hotarare judecatoreasca.
Interesant ar fi de analizat si daca mama minorului ar mai avea drepturi...in acest caz...conform legii abrogate...
Nu m-a interesat sa analizez asa ceva insa ar fi interesant...;)
In primul rand va multumesc pt raspunsul dumneavoastra.
Deci as dori schimbarea hotararii care este conform vechiului Cod Civil , si in care s-a stabilit doar ca am dreptul de vizitare al minorului. As dori sa fac o actiune de reinstaurare a autoritatii parentale comune conmform Noului Cod Civil. Care ar fi sansele de reusita intr-o astfel de actiune si cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc mult!
Intr-adevar hotararea este data conf vechiului Cod Civil si am obtinut dreptul de vizitare al minorului. Deci sa inteleg ca pot formula o actiune de reinstaurare a autoritatii parentale comune?
M-ar interesa o astfel de actiune intrucat mama minorului vrea sa paraseasca tara impreuna cu minorul iar conform lg 248/2005 este suficienta doar hotararea definitiva si irevocabila de incredintarea minorului nemeaifiind nevoie de declaratia mea notariala.
Va multumesc mult !