avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate alinabr81

Activitate alinabr81

buna ziua.Am nascut in franta un baietel,in timpul sarcinii am depus dosarul pentru alocatia copilului la CAF precizand ca nu muncesc deci nu am acte ,totul a fost bine dosarul a fost acceptat ,dupa un timp primesc scrisoare ca nu am pus la dosar rib-ul bancar ca sa-mi poata vira alocatia in cont am fost la CAF am dus ribul si mi-au spus ca banii mi se vor vira in cont, dupa un timp primesc o alta scrisoare ca dosarul a fost refuzat ca nu am titlu de sejur precizez ca eu aveam si inca am numar de alocatar la CAF acum baietelu meu are doi anisori si jumatate nu stiu ce sa mai cred trebuie sau nu titlu de sejur ma ajuta cu ceva faptul ca sunt hebergeata de sora mea am domiciliu fix va rog sa-mi raspundeti ca sa stiu ce sa fac as vrea sa imi caut de munca dar nu am cu cine sa las copilul pentru cresa la fel imi trebuie titlu de sejur,si mai vreau sa stiu daca sunt luata in spatiu de sora mea care are acte ami poate da ea numarul ei de securitate sociala sa am cartea vitala mutumesc anticipat:((
in concluzie ;copilul nu are dreptul la alocatie?
am domiciliu si in Romania normal,dar nu am cont acolo. Banii se pot vira de exemplu in contul tatalui meu sau al fratelui?
aici in Franta nu primesc un cent pentru copil si daca am dreptul la alocatie in romania mi-o va trimite aici?
fiul meu este nascut in franta are 2 anisori si 3 luni eu nu muncesc, pot beneficia de alocatia din romania daca il declar la consulat?
Răspuns la discuția drepturi tata biologic
va multumesc din suflet
Răspuns la discuția drepturi tata biologic
am sa ma interesez sa vad ce pot face.Va multumesc din suflet pentru consiliere .

copilul nu este cetatean francez este cetatean roman la varsta de 14 ani isi poate alege singur cetatenia si asta dupa ce sta 5 ani in franta consecutiv
Răspuns la discuția drepturi tata biologic
dar il poate recunoaste asa pur si simplu?nu va trebui sa dovedeasca ca el este tatal? pai daca este asa il poate recunoaste orcine si oricand .

copilul are certificat de nastere francez si nu are pasaport


[ cand aveti de completat un mesaj- folositi functia " editeaza ", multumesc]
Răspuns la discuția drepturi tata biologic
tatal este cetatean roman
dar mentionez ca el ma amenintat cum ca daca plec cu copilu ma va da in urmarire cu interpolu pentru ca el sa interesat si nu pot pleca asa mi-a spus el si de aceea nu stiu ce sa fac.
Buna seara am si eu o problema.Am un baietel in varsta de doi anisori care tatal sau nu la recunoscut din motive ca nu el ar fii tatal.Acum insa ar vrea sa-l recunoasca vazand ca ,copilul seamana si cu el dar sincer eu nu sunt de acord si vreau stiu ce drepturi are el asupra copilului si daca-l poate recunoaste fara acordul meu.Vreau sa mai stiu daca pot parasi tara in care ma aflu fara acordul tatalui ,ma aflu in franta tot aici am nascut iar tatal sau tot aici se afla .Va multumesc anticipat.